W najbliższą niedzielę żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej będą ćwiczyli ze strażakami z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu.

Do Przemyśla przyjadą żołnierze z 34. Batalionu Lekkiej Piechoty z Jarosławia, szkolenie będzie obejmowało działanie żołnierzy z innymi służbami w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe.

Żołnierze zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza przejdzie szkolenie w Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu z zakresu profilaktyki przeciwpożarowej, udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora. Druga grupa weźmie udział w ćwiczeniu praktycznym z zakresu ratownictwa wodnego na zbiornikach przy ulicy Sanockiej.

Strażacy nauczą żołnierzy m.in. jak podejmować poszkodowanego ze zbiornika wodnego, jak pomóc osobie znajdującej się pod lodem oraz jak udzielać pierwszej pomocy – powiedział  rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura.

Na zakończenie szkolenia uczestnicy zapoznają się z zasadami funkcjonowania Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Przemyślu.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej  służy ponad 3,5 tys. żołnierzy.

Foto. MON

o autorze

Redakcja/Łukasz