W dniach 13-14 czerwca na terenie powiatu biłgorajskiego odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem ‘DĄBROWA 2018’.

W trakcie ćwiczeń realizowane były zadania z poszczególnych dziedzin ratownictwa m.in. w zakresie gaszenia pożaru Kościoła, ewakuacji poszkodowanych, udzielania KPP, pracy ze sprzętem do ratownictwa wysokościowego, działań na wodzie, układania wałów przeciwpowodziowych, obsługi pilarek spalinowych do drewna, zabezpieczenia lądowiska dla LPR oraz działań poszukiwawczych.

W tym roku, po raz pierwszy, do strażaków, policjantów i pracowników Nadleśnictwa dołączyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 25. Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu.

Udział żołnierzy w tego typu ćwiczeniach jest bardzo ważną częścią systemu szkolenia Terytorialsów. Ich głównym celem jest przygotowanie żołnierzy do wykonywania swojej podstawowej misji, jaką jest pomoc i wsparcie lokalnych społeczności w czasie klęsk żywiołowych i katastrof. Wspólne ćwiczenia to okazja do wymiany doświadczeń i możliwość „podpatrzenia” nowych, wartościowych rozwiązań, które będzie można wykorzystać w konkretnych misjach i zadaniach. Szkolenia zgrywające służb ratowniczych, to nie tylko budowanie kompetencji, ale również relacji zaufania i przygotowanie gruntu pod przyszłe współdziałanie w sytuacjach kryzysowych – poinformował  kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Foto. DWOT

o autorze

Redakcja/Łukasz