W dniu 6 października 2010 roku o godzinie 11.00 na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 w Toruniu odbyła się uroczystość przekazania nowego sprzętu dla Kujawsko – Pomorskich strażaków.

Po przywitaniu wszystkich zebranych i przemówieniach omówiono kolejne etapy prac nad unijnym projektem. Następnie odbyła się główna część uroczystości – przekazanie sprzętu. W ramach doposażenia bazy sprzętowej kompanii powodziowej Kujawsko – Pomorskiej Wojewódzkiej Brygady Odwodowej Państwowej Straży Pożarnej w ugrupowaniu pompowym przekazano:

  • SCANIA G440CA z naczepą cysterna do przewozu wody (303[C]39) dla &Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy;
  • SCANIA G440CA z naczepą cysterna do przewozu wody (361[C]39) dla &Komendy Miejskiej PSP we Włocławku;
  • SCANIA G440 (402[C]25) dla Komendy Powiatowej PSP w Aleksandrowie Kujawskim – JRG w Ciechocinku,
  • Zestaw pompowy wysokiej wydajności dla Komendy Miejskiej PSP w Toruniu.

[galeria=9,prawa]Kluczyki wraz z dokumentami wręczał m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Sosnowski. Następnie pojazdy zostały poświęcone. Ostatnim punktem środowej uroczystości był „Strażacki Lunch” w trakcie którego wszyscy otrzymali upominki.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Sosnowski, reprezentujący Marszałka – członek zarządu województwa kujawsko – pomorskiego Franciszek Złotnikiewicz, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, doradca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Paweł Frątczak.

[galeria=11,lewa]Projekt zakupu niniejszego sprzętu był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość inwestycji to 3&467&840 zł. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego otrzymano 2&947&664 zł. Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia efektywności systemu zapobiegania, zwalczania i usuwania skutków zagrożeń powodziowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Podczas niniejszej konferencji strażacy otrzymali dodatkowy prezent – PSP z budżetu państwa otrzyma dodatkowo 100 mln zł. – Te pieniądze rozwiążą nie tylko problem nadgodzin (dla strażaków pracujących podczas ostatniej powodzi), ale także przyczynią się do tego, iż bezpośrednio na służbie w danym momencie będzie więcej strażaków niż było do tej pory – powiedział Zbigniew Sosnowski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Parametry techniczne przekazanego sprzętu.

[galeria=1,prawa]Ciągnik siodłowy SCANIA G440CA 4×4 wyposażony jest w silnik wysokoprężny o mocy 324 kW, spełniający normę czystości spalin Euro 5. Zautomatyzowana skrzynia przekładniowa o 12 biegach może przekazywać napęd na obie osie. Przednia oś zawieszona jest na resorach stalowych natomiast oś tylna posiada zawieszenie pneumatyczne. Układ hamulcowy wyposażony jest w system przeciwpoślizgowy ABS. Dwudrzwiowa kabina załogi typu CG19N może przewozić trzy osoby.

Trzyosiowa naczepa z zawieszeniem pneumatycznym wyposażona jest w układ hamulcowy z systemem ABS. Jednokomorowy zbiornik cysterny o pojemności 24.000 l, wykonany jest ze stali kwasoodpornej. Posiada on izolację termiczną, a pokrycie zewnętrzne wykonane jest z wysokopołyskowej stali kwasoodpornej. W przedniej części zbiornika znajduje się właz rewizyjny, a dostęp do niego umożliwia drabinka oraz pomost roboczy. Pod zbiornikiem znajdują się skrytki do przewożenia sprzętu i węży. Za zbiornikiem znajduje się zabudowa ze skrytkami mieszczącymi dwie motopompy Rosenbauer typ Fox III oraz armaturę wodną i węże. Każda z motopomp o wydajności 1800 l/min/ przy ciśnieniu 8 bar podłączona jest na stałe do zbiornika umożliwiając pobieranie z niego wody lub zasilanie zbiornika ze źródła zewnętrznego. Na wyposażeniu znajduje się także między innymi motopompa pływająca oraz urządzenie do dystrybucji wody za pomocą 10 zaworów nalewowych. Cysterny mogą również służyć do zaopatrywania ludzi w wodę pitną. Łączny koszt dwóch zestawów samochodów z cysternami do przewozu wody wyniósł 1,968 mln zł.

[galeria=3,lewa]SCANIA G440 – ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy o napędzie 6×6 z trzyosobową kabiną. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 8 tys. litrów, wydajność autopompy to 5000 l/min a wydajność działka stacjonarnego 3200 l/min. Pojazd wyposażony jest w agregat prądotwórczy oraz 40 metrową linię szybkiego natarcia. Koszt pojazdu to 997 tys. zł.

[galeria=17,prawa]Zestaw pompowy o wydajności 8000 l/min. Wyposażony w armaturę do podawania wody. Silnik IVECO zasilający pompę GODIVA. Cena zakupu – 466 tys. zł.

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek, materiały prasowe.

o autorze

Redakcja