23 – 25 czerwca 2016 roku zorganizowane zostały zawody Firefighter Combat Challenge Poland 2016. Gorąca atmosfera (także z nieba), świetna organizacja oraz najlepsi zawodnicy z wielu krajów – nie mogło nas tam zabraknąć!

Do Torunia przyjechaliśmy w dzień rozpoczęcia zawodów, które tj. w czwartek o godzinie 15:00. Mieliśmy sporo czasu, aby przyjrzeć się temu pięknemu miastu, które reprezentuje województwo kujawsko – pomorskie. Śmiało możemy stwierdzić, że Toruń stał się na te kilka dni najbezpieczniejszym miastem w Polsce!

Co się rzuciło w oczy? Przede wszystkim wspaniała organizacja, dobrze przygotowany tor, który ulokowany był na głównym rynku miasta. Idealna lokalizacja, aby rozegrać tak widowiskowe i emocjonujące zawody. A co z pogodą? Była bardzo dobra, dosłownie skwar z nieba – zastanawialiśmy się jak takie temperatury wpłyną na wyniki poszczególnych zawodników, ale doszliśmy do wniosku, że zawody te „przedstawiają” jedną z możliwych akcji ratowniczo – gaśniczych, które toczone są w każdych warunkach, więc to będzie jedynie dodatkowe utrudnienie, z którym będą musieli zmierzyć się strażacy w tej edycji.

Dla tych z Was, którzy nie wiedzą jakie zadania spadły na zawodników, zapraszamy tutaj.

Nie mniej jednak, łatwo nie było i niejeden z obserwujących pojedynki był pełen podziwu dla przygotowania i poświęcenia z jakim wykazywali się strażacy. Dwa dni upałów dały się we znaki wszystkim zarówno, spacerującym po rynku, jak i zawodnikom. Organizatorzy przygotowali dla ochłody basen dla uczestników zawodów, oraz zraszacze wodne dla obserwatorów i mieszkańców. Ponadto kilka metrów dalej z idealnie zachowanym zabytkowym budynku mieściło się biuro zawodów, gdzie również można było skorzystać z chłodu i odpocząć od pogody, rywalizacji, czy napić się zimnej wody i usiąść na wygodnym fotelu oglądając przy tym naszą relację zawodów na wielkim telebimie.

Podczas zawodów FCC prowadziliśmy relację live na naszym YouTube.

Podczas zawodów FCC prowadziliśmy relację live na naszym YouTube.

Nie ważne, czy tandemy, czy sztafety – emocje z każdym startem były coraz większe. Praca zespołowa, poświęcenie i coraz lepsze czasy na mecie. Kibice oraz trenerzy zdzierali gardła, aby dopingować swoich zawodników. Zmęczenie, pot, przegrzanie, ale przede wszystkim uśmiechnięte twarze tuż po przekroczenie linii mety. Dla niektórych strażaków liczył się czas, lecz dla większości – ważniejsze było pokonanie swoich słabości i udowodnienie sobie, że można pokonać morderczy w tym dniu tor walcząc do końca.

Chcielibyśmy podziękować samym naszym czytelnikom i widzom, za to, że byli z nami przez cały czas trwania zawodów dzięki naszej relacji, a w szczególności Jędrzejowi i Jackowi Smokowskim, którzy oglądając transmisję live na naszym kanale YouTube zaproponowali nam pomoc w dostarczeniu szybszego łącza internetowego, który dostarczyła nam firma Kujawsko-Pomorska Sieć Informacyjna sp. z o.o. Dzięki temu mogliśmy polepszyć jakość nadawanego obrazu oraz skorzystaliśmy z ich porad, dzięki czemu materiały, które transmitujemy będą jeszcze lepsze.

Drugiego dnia zawodów, które rozpoczęły się startami indywidualnymi, temperatura na torze również była bardzo wysoka. Strażacy w pełnym umundurowaniu, maską i ograniczonym dostępem do powietrza starali się rywalizować między sobą, aby uzyskać jak najlepszą pozycję na liście.

W efekcie końcowym, w Tandemach, zwyciężyli Tomasz Grzelak i Paweł Kurach z Warszawy. Na drugim miejscu uplasował się zespół z Litwy w osobach Laurynas Urbonavicius i Valaitis Mindaugas, natomiast na trzecim stopniu podium stanęli Krzysztof Krawczyk i Radosław Komorek ze Szczecina.

Sztafety zwyciężyła Litwa. Na drugim stopniu podium stanęli przedstawiciele teamu Choszczno Polska. Trzecie miejsce zajął zespół Firefighters Team czyli polska wybuchowa mieszanka.

W klasyfikacji drużynowej FCC najlepsi okazali się Litwini w składzie Urbonavicius Layrynas, Rumiancevas Jurgis, Valaitis Mindaugas. Pozostałe dwa miejsca zajęły ekipy z polski. Na drugim Team Szczecin w składzie Marek Kamiński, Krzysztof Krawczyk i Radosław Komorek. Na ostatnim stopniu podium stanęła Polska Drużyna Pitbull w składzie Rafał Bereza, Daniel Góralczyk i Paweł Hess.

Pełne wyniki całych zawodów w poszczególnych kategoriach znajdują się na stronie organizatorów.

W imieniu swoim jak i zapewne wszystkich uczestników, obserwatorów i fanatyków chcielibyśmy podziękować Komendantowi Miejskiemu PSP w Toruniu (st. bryg. mgr inż. Kazimierz Stafiej), oraz jego podwładnych za zorganizowanie niezapomnianych zawodów. Włożyliście mnóstwo pracy w ich przygotowanie oraz opiekę techniczną, za co należą Wam się ogromne słowa uznania.

Pod tym linkiem możecie raz jeszcze zobaczyć naszą relację.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Stanisława Sowa.

www.awosfoto.pl

o autorze

Mateusz
Pomysłodawca i twórca Polskiego Serwisu Pożarniczego – Remiza.pl. W serwisie zajmuje się dosłownie wszystkim – od administracji serwisu po redagowanie nadesłanych tekstów. Straż pożarna to jego życie, co zresztą widać. Na co dzień strażak – ochotnik, który wdraża w życie pomysły oraz nowe funkcje w naszym serwisie.