Trąba przeszła nad Opolszczyzną, później powiatem częstochowskim, teraz uderzyła w Łódzkie. Zniszczyła autostradę A4, zrywała dachy, przewróciła kilka ciężarówek i autokar wiozący zespół „Śląsk”. Straty materialne są ogromne. Zginęły dwie osoby. Trąba idzie w stronę w Radomia.

Wiatr łamał maszty oświetleniowe przy autostradzie, przewracał TIR-y, powodował karambole. Uszkodził też budynki w okolicach Strzelec Opolskich i w Radomsku – mówi dyżurny straży pożarnej, kpt. Jerzy Libera. – Gwałtowna wichura poprzewracała samochody i uszkodziła infrastrukturę na opolskim odcinku autostrady A4 w okolicach Strzelec Opolskich. Trąba powietrzna zniszczyła również trakcję kolejową na trasie Gliwice-Opole.

Radomsko i okolice Częstochowy:

W ataku trąby zginęły dwie osoby. W okolicach Częstochowy wicher przewrócił autokar zespołu „Śląsk”. Rannych zostało kilkanaście osób – podaje Paweł Frątczak, rzecznik Straży Pożarnej.

&Później trąba powietrzna przeniosła się nad Radomsko w Łódzkiem. – Przed chwilą przeszła nad Stobieckiem Miejskim. Coś strasznego. Widziałem z balkonu ogromnej wielkości lej poruszający się z niesamowitą prędkością. Nigdy w życiu czegoś takiego nie widziałem – pisze djpavelas na Alert24. Tam wiatr zerwał dachy z dziesięciu domów.

W Łodzi i pobliskim Zgierzu intensywne opady doprowadziły do lokalnych podtopień i zalania kilkudziesięciu piwnic.

Świadkowie: „Znów się błyska, ludzie płaczą”

Ludzie, którzy wracają z okolic tych wsi, gdzie było najgorzej, nic nie mówią, tylko płaczą – relacjonują świadkowie, do których dotarła ”Gazeta Wyborcza Opole”. – Teraz znów się błyska, a tej ciszy to ja się tak boje, że nie wiem co będzie, jak to znowu się zacznie – płacze do słuchawki Maria Ful z Błotnicy Strzeleckiej.

Na miejsce jadą służby ratownicze, ale mogą mieć problem z szybkim dotarciem do najbardziej zniszczonych miejscowości, bo na drogach leżą połamane drzewa. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie osób ucierpiało i jaki jest rozmiar zniszczeń.

Są objazdy

Podróżujący w stronę Wrocławia są kierowani na węźle Nogowczyce na Strzelce Opolskie drogą krajową nr 94, jadący do Katowic zjeżdżają z A4 na węźle Gogolin i są kierowani na drogę krajową 45 w kierunku Gliwic.

Źródło: Gazeta.pl

o autorze

Redakcja