Komendant Główny gen. brygadier Leszek Suski powołał dwie komisje do zbadania przyczyn pożaru w którym zginęło dwóch strażaków. O sprawie napisał białostocki oddział ‘Wyborczej’.

Niezależnie od śledztwa prokuratury przyczyny tragicznego pożaru badają dwie komisje. Zadaniem pierwszej, który powstał dzień po pożarze jest analiza przebiegu akcji, przewodniczącym został zastępca KG PSP st. bryg. Tadeusz Jopek.

Druga komisja została powołana 29 maja, ma ustalić przyczyny pożaru. Na jej czele stanęła bryg. Barbara Ościłowska, na co dzień kierownik Zakładu Badań Przyczyn Pożarów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Członkami zostali pracownicy Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej z Józefowa i przedstawiciele Komendy Głównej PSP.

Raporty mają być gotowe do końca czerwca ale będą to tylko dokumenty wewnętrzne, tworzone na potrzeby strażaków.

– Po wielu akcjach i pożarach przygotowywane są analizy, oparte m.in. na pracy specjalistów. Analizie poddawane są takie elementy, jak rozwój akcji czy warunki budowlane w oparciu o dostępne dokumenty, a skutkiem jest wyciągnięcie wniosków i stałe podnoszenie standardów w straży pożarnej. My nie ustalamy przyczyn pożaru, to należy do policji i prokuratury – powiedział ‘GW’ Paweł Frątczak, rzecznik prasowy KG PSP.

 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl