Dzisiaj rano podczas prac na wyrobisku w miejscowości Kobylice doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia.

O godzinie 9:11 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu otrzymał formatkę z Centrum Powiadamiania Ratunkowego z której wynikało, że podczas prac na wyrobisku w miejscowości Kobylice jeden z mężczyzna wpadł do wody.

Po dojeździe pierwszych zastępów wśród których byli nurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego „Opole” (sekcja z KP PSP K-Koźle) ustalono, że podczas rozładunku samochód ciężarowy zsunął się do wyrobiska, a wewnątrz znajduje się jedna osoba. W związku z działaniami pod wodą w pierwszej fazie działań zadysponowano również sekcje wodno – nurkowe z KP PSP w Nysie i KM PSP w Opolu, które wchodzą w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego „Opole” – informuje Komenda Wojewódzka PSP w Opolu.

Nurek niezwłocznie wszedł do wody w celu dotarcia do osoby poszkodowanej. Po około 20 minutach od chwili zatonięcia osoba poszkodowana została ewakuowana z wody i przystąpiono do zewnętrznego masażu serca. Niestety po około 60 minutach prowadzonej resuscytacji lekarz stwierdził zgon.

Z powodu dużej ilości oleju napędowego i hydraulicznego w zbiornikach pojazdu znajdującego się pod wodą podjęto decyzję o koniczności wyciągnięcia pojazdu z wyrobiska. Zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Technicznego „Brzeg”, która z wykorzystaniem socjalistycznego sprzętu wyciągnęła pojazd z wyrobiska.

Łącznie w zdarzeniu udział brało 15 zastępów, tj. 50 strażaków w tym grupa operacyjna Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Foto. mł. ogn. Łukasz Nowak/wydział operacyjny KW PSP w Opolu

o autorze

Redakcja/Łukasz