Tegoroczny sezon grzewczy rozpoczął się bardzo tragicznie. Od 1 października zginęło aż 97 osób – poinformował na antenie Radia Maryja rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP Paweł Frątczak.

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej od 1 października w budynkach mieszalnych na terenie kraju wybuchło 5200 pożarów, w których zginęło 97 osób, a prawie 730 zostało rannych.

Dla porównania w sezonie grzewczym od 1 października 2016 r. do 31 marca 2017 r. powstało ponad 21 tysięcy pożarów i zginęło blisko 300 osób.

Dane przerażają, dlatego straż pożarna w ramach akcji ‘Czad i ogień – obudź czujność’ zachęca Polaków do zakupu czujek dualnych, które wykrywają czad i dym.

To są najlepsze dostępne na rynku czujki. Wykrywają one nie tylko tlenek węgla, ale również dym, czyli w momencie, kiedy zamontujemy te czujki w naszym mieszkaniu, gotowe są nas ostrzec – naszych najbliższych, a także sąsiadów – przed emisją tlenku węgla i pożarem – powiedział Paweł Frątczak na antenie Radia Maryja.

Celem akcji „Czad i ogień. Obudź czujność!” jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym. Każdy z nas w obliczu zagrożenia czadem i ogniem powinien wiedzieć, jak prawidłowo zachować się, aby się przed nim uchronić. Dla każdego człowieka dom jest miejscem, w którym czuje się bezpiecznie.

o autorze

Redakcja/Łukasz