19 listopada 2017 r. o godzinie 21.17 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Złotoryi wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Rokitnica (gm. Złotoryja).

Do zdarzenia dyżurny SKKP zadysponował zastępy z JRG Złotoryja, JRG Jawor oraz jednostki OSP: Prusice, Wysocko, Pielgrzymka oraz jednostkę Poszukiwawczo Ratowniczą w Złotoryi.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym (KDR) w trakcie rozpoznania ustalił, że pożar jest silnie rozwinięty, płomienie wydostają się na zewnątrz budynku, a w budynku prawdopodobnie znajduje się jedna osoba.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej (JOP) polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu energii elektrycznej i podaniu czterech prądów czterech prądów gaśniczych. Jednocześnie prowadząc działania gaśnicze strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego przeszukiwali budynek w celu odszukania osoby w niej uwięzionej. Po odszukaniu poszkodowanej ewakuowano ją na zewnątrz i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Lekarz stwierdził zgon.

Po zlokalizowaniu i ugaszeniu pożaru strażacy przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej wykonali niezbędne prace rozbiórkowe konstrukcji dachu.

KW PSP Wrocław

o autorze

Redakcja/Łukasz