W dniu 10 maja bieżącego roku w godzinach rannych do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Szamotułach wpłyneło zgłoszenie o wypadku drogowym, niedaleko miejscowości Bytyń.

Do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Szamotuły, po jednym zastępie z OSP Podrzewie i OSP Duszniki oraz po dwa zastępy z OSP Kaźmierz i OSP Pniewy, a także pogotowie ratunkowe i policję.&

Po dojeździe ratowników na miejsce zdarzenia zastali oni trzy samochody, które zderzyły się na łuku drogi. Natychmiast zaczeła się „walka” o życie osób poszkodowanych.

Niestety na miejscu zginęły cztery osoby podróżujące BMW i VW Jetta, ciężko ranny został 15 latek i 55 letni kierowca Volvo. Osoby te zostały przewiezione do Szpitala Powiatowego w Szamotułach.

Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem, uwolnieniu z pojazdów osób poszkodowanych, które przekazano Pogotowiu Ratunkowemu. Zabezpieczono lądowanie i start śmigłowca LPR. Pojazdy usunięto na pobocze, z jezdni usunięto płyny, które wyciekły z pojazdów biorących udział w zdarzeniu.

Samochody zderzyły się na łuku drogi. Kierowca BMW zjechał na przeciwny pas jezdni i zderzył się czołowo z VW Jetta, na które najechało Volvo. Kierowca czwartego samochodu Citroen C3 – starając się uniknąć zderzenia wjechał do rowu. Przyczyny wypadku ustala policja. Prawdopodobnie była to nadmierna prędkość i niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze.

tekst: Bartosz Meler

foto: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja