W ubiegłym tygodniu w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu odbyło się otwarcie ofert złożonych w przetargu na dostawę trenażerów do prowadzenia akcji ratowniczej podczas katastrofy kolejowej.

Przedmiotem postępowania jest dostawa czterech trenażerów. Każdy z nich ma się składać z następujących elementów:

Trenażer kolejowego elektrycznego zestawu trakcyjnego. Bazę do zbudowania trenażera będą stanowiły dwie części pociągu elektrycznego EN57, jeden z nich zostanie ustawiony na torach, a drugi będzie leżał na boku.

Trenażer cysterny kolejowej, będzie wykorzystywany do ćwiczeń z rozpoznania, przechwytywania i przepompowywania substancji niebezpiecznych oraz uszczelniania wycieków.  

Trenażer samochodu osobowego typu sedan z trzema oddzielnymi punktami pożarowymi: komora silnika, przestrzeń pasażerska i tylny bagażnik.

Trenażer samochodu ciężarowego ze skrzynią ładunkową i cysterną.

Wraz z trenażerem należy dostarczyć trzy zestawy narzędzi hydraulicznych, przenośny zestaw do oświetlenia terenu akcji, podpory do stabilizacji pojazdów wielkogabarytowych, zestaw klinów do stabilizacji, piła tarczowa, lewary kolejowe, ściągacze łańcuchowe, sprzęt burzący, zestaw systemu do szybkiej stabilizacji pojazdów, narzędzia do podważania i cięcia elementów metalowych, podest ratowniczy, miernik wielogazowy i manekiny ratownicze. Wszystko przechowywane w kontenerze morskim lub magazynowym.

Otwarcie

W wyznaczonym terminie do zamawiającego wpłynęły trzy oferty:

Drager Polska – 16 993 680 zł brutto,

Konsorcjum: Ślusarstwo P-H-U Władysław Radzik, Tabor Dębica – 17 mln zł,

Arkom PS – 15 901 595,96 zł brutto.

Państwowa Straż Pożarna na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć 17 mln 400 tys. zł brutto.

Dostawy

Trenażer o oznaczeniu TR 001 powinien zostać dostarczony na poligon Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim, TR 002 trafi do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, TR 003 na poligon Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie w Kościelcu, a TR 004 do Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy.

Dostawy będą realizowane do czerwca do grudnia 2022 roku.

Foto. SA PSP Poznań 

o autorze

Redakcja/Łukasz