Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu ogłosiła przetarg na dostarczenie do szkół pożarniczych trenażerów do prowadzenia akcji ratowniczej podczas katastrofy kolejowej.

Przedmiotem postępowania jest dostawa czterech trenażerów. Każdy z nich ma się składać z następujących elementów:

Trenażer kolejowego elektrycznego zestawu trakcyjnego. Bazę do zbudowania trenażera będą stanowiły dwie części pociągu elektrycznego EN57, jeden z nich zostanie ustawiony na torach, a drugi będzie leżał na boku.

Trenażer cysterny kolejowej, będzie wykorzystywany do ćwiczeń z rozpoznania, przechwytywania i przepompowywania substancji niebezpiecznych oraz uszczelniania wycieków.   

Trenażer samochodu osobowego typu sedan z trzema oddzielnymi punktami pożarowymi: komora silnika, przestrzeń pasażerska i tylny bagażnik.

Trenażer samochodu ciężarowego ze skrzynią ładunkową i cysterną.

Wraz z trenażerem należy dostarczyć trzy zestawy narzędzi hydraulicznych, przenośny zestaw do oświetlenia terenu akcji, podpory do stabilizacji pojazdów wielkogabarytowych, zestaw klinów do stabilizacji, piła tarczowa, lewary kolejowe, ściągacze łańcuchowe, sprzęt burzący, zestaw systemu do szybkiej stabilizacji pojazdów, narzędzia do podważania i cięcia elementów metalowych, podest ratowniczy, miernik wielogazowy i manekiny ratownicze. Wszystko przechowywane w kontenerze morskim lub magazynowym.

Dostawy

Trenażer o oznaczeniu TR 001 powinien zostać dostarczony na poligon Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim, TR 002 trafi do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, TR 003 na poligon Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie w Kościelcu, a TR 004 do Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy.

Dostawy będą realizowane do czerwca do grudnia 2022 roku.

Identyczny trenażer znajduje się od 2018 roku w Luboniu, na poligonie Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu. Wtedy jego dostawa, montaż i uruchomienie kosztowało 4 mln 177 tys. zł brutto.

Warto dodać, że przetarg obejmuje tylko dostarczenie trenażerów, wcześniej szkoły będą musiały zbudować fragment linii kolejowej, perony, sieć trakcyjną itp. Szkoła Aspirantów za te elementy zapłaciła blisko milion złotych.  

Foto. SA PSP Poznań

o autorze

Redakcja/Łukasz