Pod tym hasłem w niedzielę 4 lipca 2010 roku odbyła się wyjątkowa akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak w całej Polsce, tak i w Trójmieście wrzucając datek do puszki można było wesprzeć szczytny cel. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu dla państwowych i ochotniczych straży pożarnych potrzebnego do działań na terenach dotkniętych powodziom.

O wyjątkowości zbiórki świadczył również inny kolor rozdawanych serduszek. Zamiast tradycyjnych czerwonych były niebieskie.

W akcję WOŚP bardzo aktywnie zaangażowali się strażacy. Zorganizowano dzień otwartych strażnic oraz wystawy sprzętu i pokazy. Od godziny 10.00 Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Sopocie była otwarta dla zwiedzających. Obejrzeć można było strażackie pojazdy, w tym najnowszy nabytek – Mercedes Atego 1326 (511[G]21) oraz łódź i pozostały sprzęt.

[galeria=5,lewa]Gdańscy strażacy na ulicy Długiej koło fontanny Neptuna zaprezentowali podnośnik Man TGL12.240 SH-25 (302[G]53) z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2. Chętnych do poznania pracy strażaka i zrobienia pamiątkowego zdjęcia nie brakowało.

W Gdyni wystawę sprzętu zorganizowano w dwóch miejscach. W okolicach Bulwaru Nadmorskiego mieszkańcy i turyści mogli obejrzeć Zespół pompowy ZP 680, który był wykorzystywany podczas tegorocznej powodzi. Natomiast w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy ulicy Władysława IV 12/14 na gości czekała sala ze strażackimi pamiątkami, łódź SPORTIS FLOREK II (431-Ł2), sprzęt strażacki oraz samochody pożarnicze:

  • Scania P 380 (431[G]26),
  • Iveco Magirus Euro Fire (431[G]51),
  • Man LE 18.280 (431[G]25).

[galeria=9,prawa]Dzięki przygotowanym na tą okazję specjalnym tablicom zwiedzający zapoznali się m.in. z podstawowymi zadaniami realizowanymi przez PSP, z sytuacją powodziową na południu kraju, zadysponowanymi siłami i środkami oraz fotografiami zalanych terenów. Gdyńscy strażacy uczestniczyli w akcjach ratunkowych m.in. w miejscowościach: Bieruń, Dobre, Kąty, Gliwice, Gorzyce, Rogów, Sandomierz, Tczew, Wilków. Ich działania polegały głównie na ewakuacji poszkodowanych z zalanych obszarów, umacnianiu wałów, pompowaniu wody oraz dowożeniu żywności. Łącznie przy zwalczaniu skutków powodzi pracowało 55 strażaków z Gdyni.

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek.

o autorze

Redakcja