Dokładnie 735 interwencji podjęli strażacy w całym województwie w związku z trudną sytuacją pogodową w Małopolsce – najwięcej w Dąbrowie Tarnowskiej i Tarnowie, ponad 200 w każdym z tych miejsc. W nocy niepokojąco wzrosła też liczba interwencji w powiecie wielickim. Informacje te przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Krakowie komendant PSP st. bryg. Marek Bębenek.

W dzisiejszym, przedpołudniowym posiedzeniu sztabu kryzysowego, zwołanym w związku z trudną sytuacją wywołaną intensywnymi opadami deszczu w naszym województwie wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło, ministrowie Joachim Brudziński i Andrzej Adamczyk, wojewoda Piotr Ćwik oraz przedstawiciele służb zaangażowanych w walkę z żywiołem.

Jestem w stałym kontakcie z wojewodą. Na bieżąco monitorujemy sytuację w naszym regionie. Wiem, że interwencje są podejmowane w każdym z powiatów. Jednak chcę zapewnić, że służby działają prężnie i są w stałej gotowości – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Podczas spotkania podsumowano przeprowadzone w ostatnim czasie prace. Sytuacja jest trudna, bo ciągle pada, a prognozy nie są zbyt optymistyczne. Stan wód jest na bardzo wysokim poziomie, w kilku miejscach wylały potoki. W nocy Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne, a także wojsko w zagrożonych miejscach układało przez wiele godzin worki z piaskiem i zabezpieczało mienie mieszkańców. Wojewoda Małopolski – Piotr Ćwik zapewnił, że służby są w stałej gotowości, a w rezerwie jest jeszcze 3 mln worków z piaskiem.

Jak podaje IMGW sytuacja pogodowa w naszym województwie nie wygląda zbyt dobrze. Przewiduje się, że w ciągu dnia spadnie od 30 do 45 mm deszczu, w nocy również będą się utrzymywać przelotne opady (ok. 20-35 mm).

Poziom wody przekroczył stan alarmowy na 26 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i dwóch w dorzeczy Odry – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stan ostrzegawczy jest przekroczony w dorzeczu Wisły na 53 stacjach, a w dorzeczu Odry na 23 stacjach. Bardzo trudna sytuacja jest także w samym Krakowie. Prezydent Jacek Majchrowski ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze całego miasta.

Foto. Urząd Marszałkowski

o autorze

Redakcja/Łukasz