Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w poniedziałek ustawę „Nigdy nie zapominaj o bohaterach” o przedłużeniu działalności Funduszu Kompensacyjnego dla poszkodowanych w atakach terrorystycznych z 11 września.

Fundusz kompensacyjny został ustanowiony tuż po zamachu 11 września 2001 roku, szybko jednak się wyczerpał, ponieważ nikt nie przewidział, że skutki zamachu i późniejszej akcji ratowniczej będą tak duże. Dysponował on wtedy kwotą 7,4 miliarda dolarów. Według danych straży pożarnej, ponad dwa tysiące strażaków, którzy pracowali na gruzach World Trade Center, w Pentagonie i w Shanksville w Pensylwanii, gdzie spadł czwarty z porwanych samolotów choruje na raka, a ponad 10 tysięcy na inne choroby. Podobne dane przedstawili przedstawiciele policji i związków zawodowych.

W poniedziałek Prezydent Donald Trump w obecności strażaków, ratowników medycznych, policjantów i ich najbliższych podpisał ustawę Senatu, która przedłuża działanie Funduszu do 2029 roku i zasila go kwotą 10 miliardów dolarów.

Policjanci, strażacy, ratownicy oraz inne osoby, które zachorowały wdychając toksyczne substancje pracując w miejscach zamachu będą miały zagwarantowane bezterminową opiekę medyczną i odszkodowania.

Od 11 września straciliśmy ponad 2 tysiące ratowników i innych osób z powodu chorób związanych zamachami. Obecnie tysiące osób walczy z rakiem i innymi chorobami. Będziemy stać ramię w ramię z poszkodowanymi i ich rodzinami. Będziemy z wami – powiedział Trump.

Tylko w tym roku na raka i inne choroby nabyte podczas prac na miejscu zamachu w Nowym Jorku zmarło ponad 800 osób.

o autorze

Redakcja/Łukasz