Ponad 70 podkarpackich strażaków bierze udział w ćwiczeniach pod kryptonimem ‘RZESZÓW HCP 2021’.

Zadaniem ćwiczących jest doskonalenie współdziałania pododdziałów Centralnego Odwodu Operacyjnego KSRG podczas organizacji i prowadzenia działań ratowniczych w warunkach zagrożenia powodziowego oraz likwidacji skutków powodzi. Strażacy uczestniczący w manewrach mają za zadanie ograniczanie i usuwanie skutków powodzi w wielu miejscach na terenie powiatu rzeszowskiego. Epizody przygotowane przez organizatorów ćwiczeń odpowiadają zagrożeniom, z którymi mogą zmierzyć się strażacy i mieszkańcy danego region – przekazała Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie.

W ćwiczenia zaangażowano siły i środki wchodzące w skład modułu pomp wysokiej wydajności HCP ‚RZESZÓW’, kompani specjalnej COO ‘RZESZÓW 1’ i plutonu logistycznego COO ‘RZESZÓW’. Uczestniczą w nich również funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Ważnym elementem manewrów jest sprawdzenie oraz przećwiczenia alarmowania i dysponowania podkarpackiego modułu ochrony ludności HCP Rzeszów. W trakcie ćwiczeń w praktyce sprawdzono m. in. zasady delegowania strażaków PSP do pełnienia służby poza granicami państwa w ramach modułu HCP. Na potrzeby manewrów zorganizowano punkt graniczny, na którym strażacy przechodzili odprawę celną i paszportową. Sprawdzono w czasie rzeczywistym możliwości organizacji i budowy bazy operacji modułu poza granicami kraju.

Foto. KW PSP Rzeszów 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz