Trzy lata komendanta Bartkowiaka

Foto. Łukasz Sienicki/remiza.pl

Dokładnie trzy lata temu, 5 grudnia 2019 roku Premier powołał Andrzeja Bartkowiaka na stanowisko Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Andrzej Bartkowiak ma 50 lat, służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1996 roku w wieku 24 lat jako stażysta w Komendzie Powiatowej PSP w Wągrowcu. W kolejnych latach służył na różnych stanowiskach w wielkopolskich jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. W latach 2016 – 2019 był Wielkopolskim Komendantem Wojewódzkim PSP.

W trakcie służby podnosił swoje kwalifikacje. W 2003 roku ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu, następnie na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uzyskał tytuł licencjata i magistra. W 2014 roku w Szkole Głównej Służby Pożarniczej ukończył studia podyplomowe dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, a w 2018 roku w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu studia podyplomowe w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.

Na stanowisku Komendanta Głównego PSP zastąpił nadbryg. Leszka Suskiego.

Co się wydarzyło w latach 2019-2022?

Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. To jedno z najważniejszych wydarzeń w trakcie urzędowania Andrzeja Bartkowiaka. W przyszłym roku prawdopodobnie będzie ona nowelizowana.

Leszek Suski wydał zarządzenie, że to on będzie decydował, gdzie zostaną przekazane używane samochody Państwowej Straży Pożarnej. Andrzej Bartkowiak zmienił zarządzenie i pozostawił decyzje komendantom wojewódzkim.

Zmiany w CNBOP. Podjęto decyzje o wprowadzeniu opinii technicznej dla używanych samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych, wcześniej musiały one posiadać świadectwo dopuszczenia CNBOP, które kosztował nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Opinia techniczna to koszt około 10 tysięcy, wszystko jednak zależy od pojazdu.

Bartkowiakowi udało się naprawić i usprawnić to co Leszek Suski pogorszył – relacje z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Powołano zastępców komendantów wojewódzkich do spraw OSP.

Wprowadzono nowe umundurowanie służbowe w kolorze piaskowym. Pierwsze komplety trafią do strażaków jeszcze w 2022 roku.  

Nowe legitymacje, w tym roku nowe legitymacje służbowe mają otrzymać strażacy Państwowej Straży Pożarnej, a w przyszłym druhowie OSP.

Organizacyjna rewolucja w Komendzie Głównej PSP. Wprowadzono zmiany w komórkach organizacyjnych funkcjonujących w Komendzie Głównej PSP.

Nowy ‘Program szkolenia podstawowego w zawodzie strażak’ opracowany przez zespół powołany przez KG PSP i nowe „Zasady przygotowania strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych do udziału w działaniach ratowniczych”.

Zatwierdzono nowe skrypty: ratownictwa medycznego, gaszenia pożarów wewnętrznych i do szkolenia z zakresu stabilizacji wykopów i zasypów ziemnych.

Walka z koronawirusem. Strażacy PSP i druhowie OSP włączyli się w walkę z pandemią koronawirusa.

Zmiany w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Prawdopodobnie w przyszłym roku SGSP stanie się Akademią Pożarniczą i zostanie otwarty nowy kierunek – ratownictwo medyczne.

Uregulowano status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, w tym w Państwowej Straży Pożarnej.

Misje. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej gasili pożary w Grecji, Francji i Czechach. Zrealizowano również transporty z pomocą humanitarną.

Co wydarzy się w 2023 roku? O tym przeczytacie pod koniec grudnia.

Exit mobile version