W czwartek 20.08.2009 r. w powiecie skarżyskim doszło do trzech wypadków drogowych. Najgroźniejsze w skutkach miały miejsce w miejscowości Mroczków i Majków. O szczegółach wypadku w Mroczkowie informowaliśmy w odrębnym artykule.

W zdarzeniu w Majkowie (gm. Skarzysko-Kościelne) brały udział dwa samochody. Dostawczy Mercedes Sprinter i osobowy Mitsubishi. W wypadku poszkodowane zostały dwie osoby podróżujące pojazdami – kobieta i mężczyzna. Po przybyciu pierwszych zastępów z JRG Skarżysko-Kamienna na miejsce zdarzenia działania ratowników w pierwszej fazie akcji skoncentrowane były na udzieleniu pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym, którym założono kołnierze ortopedyczne, opatrzono rany oraz podano tlen. Równocześnie ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz uszkodzone pojazdy.

W związku ze znacznym wyciekiem paliwa z pojazdu osobowego ratownicy podali prąd piany ciężkiej wokół pojazdu oraz na wyciek paliwa. Następnie [galeria=1,prawa]zostały odłączone akumulatory i zakręcona instalacja LPG. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pogotowia ratunkowego ranne osoby zostają przekazane zespołowi medycznemu. Zostają one zabrane do szpitala w Skarżysku-Kamiennej. Z jezdni zostają usunięte przy użyciu sorbentu plamy oleju i płyny eksploatacyjne. Działania ratowników z JRG Skarżysko-Kamienna w sile dwóch zastępów SLRt oraz GCBA5/40 łącznie 8 ratowników trwały ponad godzinę. Czynności wyjaśniające przyczyny wypadku prowadziła przybyła na miejsce zdarzenia policja.

W tym samym dniu w godzinach popołudniowych w miejscowości Skarżysko-Kamienna na skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i Żurawiej dochodzi do kolejnego zderzenia samochodów osobowych. Toyoty Corolli z Oplem Astrą. Na szczęści tym razem nie było osób poszkodowanych . Działania ratowników sprowadzały się do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i usunięci z jezdni rozbitego szkła i plastiku oraz sorpcji plam powstałych z wycieku płynów eksploatacyjnych pojazdów.

Źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

o autorze

Redakcja