19 – 21 listopada 2012 na terenie byłej cegielni w Chocianowie odbyły się trzydniowe nocne ćwiczenia ratowniczo – gaśnicze. Strażacy zmagali się z pożarem wywołanym przez nieodpowiednio prowadzonymi pracami spawalniczymi w budynku przemysłowym.

Ich zadaniem była ewakuacja i udzielenie pomocy medycznej poszkodowanym, zlokalizowanie i ugaszenie pożaru, przeszukanie obiektu oraz budowa zasilania wodnego z pobliskiego stawu, a także przygotowanie lądowiska dla śmigłowca w warunkach nocnych. Pierwszego dnia ćwiczyli strażacy z JRG Polkowice, OSP Chocianów oraz OSP Szklary Dolne. Drugiego dnia ćwiczyli ze strażakami z JRG, OSP Trzebnice oraz OSP Parchów. Scenariusz zakładał pożar w spawalni mieszczącej się w byłej cegielni w Chocianowie. Poszkodowanych zostało dwóch pracowników. Jeden z nich wymagał transportu przez LPR.

Trzeciego dnia zrealizowany został najciekawszy scenariusz dla wszystkich jednostek które brały udział w ćwiczeniach w poprzednich dniach. W spawalni po byłej cegielni wybuchł pożar. W bardzo szybkim tempie objął znaczną część obiektu. Na nieszczęćie w jednym z pomieszczeń uwięziony został pracownik tego zakładu.

Podczas akcji na wskutek pożaru zaczęły wybuchać butle z gazem technicznym. W wyniku tego poszkodowany został jeden ze strażaków. Ze względu na duże zapotrzebowanie na wodę konieczna była budowa zasilania wodnego z pobliskiego stawu. Poszkodowany pracownik ze względu na liczne poparzenia wymagał transportu lotniczego pogotowia. Budynek został następnie dokładnie przeszukany, wywietrzony oraz dogaszone zostały ostatnie zarzewia ognia.&

Celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości oraz umiejętności prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych.

&

o autorze

Redakcja