Dnia 31 maja 2014 r. około godziny 23:00 Stanowisko Kierowania KP PSP w Turku otrzymało zgłoszenie o pożarze domu na ulicy Paderewskiego w miejscowości Tuliszków. Dyżurny zadysponował dwa zastępy w pełnej obsadzie osobowej: GBA Rt 2,5/16 oraz GCBA 5/24 z OSP Tuliszków, zastęp GBA Rt 2,5/16z JRG PSP Turek oraz zastęp z OSP Grzymiszew.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęte jest poddasze budynku. Działania OSP Tuliszków oraz pozostałych jednostek polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyłączeniu w budynku instalacji elektrycznej oraz ugaszeniu palącego się poddasza przy użyciu dwóch prądów wody w natarciu. Okoliczności zdarzenia ustala Policja.

Ze względu na ciągnące się problemy z systemem alarmowania naszej jednostki do zdarzeń, informację o pożarze otrzymał zastępca naczelnika OSP, który musiał dojechać do remizy, ręcznie uruchomić syrenę alarmową OSP oraz zadzwonić do każdego ratownika informując o alarmie i konieczności natychmiastowego wyjazdu.

Dzwoniąc na numer straży pożarnej 998 przekazujemy informację o zdarzeniu dyżurnemu Stanowiska Kierowania w Turku. Następnie dyżurny dysponuje odpowiednie siły i środki rozmieszczone najbliżej miejsca zdarzenia. W przypadku gdy system alarmowania zawodzi, ratownicy nie są w stanie zareagować bez zawycia syreny i powiadomienia SMS.

Sprawa awarii systemu alarmowania była sygnalizowana przez Naczelników OSP Tuliszków codziennie od czasu wystąpienia na terenie Gminy Tuliszków podtopień. Od tego czasu ratownicy dowiadują się o alarmie przez telefon. Niestety dodzwonienie się do sześciu osób jednocześnie jest niemożliwe, więc staramy się reagować i informować siebie wzajemnie możliwie jak najszybciej.

Liczymy, że w najbliższym czasie problem zostanie rozwiązany, system alarmowania zostanie sprawdzony a źródło usterki odnalezione i usunięte. &

Zachęcamy do odwiedzania naszej strony WWW oraz profilu na facebook'u!

Informacja sporządził: mł. asp. Przybyłowicz Przemysław
Zdjęcia: Patrycja Jacek

o autorze

Redakcja