Tunel na Zakopiance z pozytywną opinią straży pożarnej

Państwowa Straż Pożarna wydała pozytywną opinię dla tunelu wydrążonym w górze Luboń Mały, w ciągu odcinka drogi ekspresowej S7 Naprawa – Skomielna Biała.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej przeprowadzili w dniach 21-27 października 2022 r. czynności kontrolno-rozpoznawcze. Na podstawie ustaleń dokonanych w trakcie przedmiotowych czynności Komendant Powiatowy PSP w Suchej Beskidzkiej nie wniósł sprzeciwu w sprawie uzyskania pozwolenia na użytkowanie przedmiotowego obiektu w zakresie obiektu nr 17 (tunel), budynku dyspozytorni BD2, budynku stacji transformatorowej ST2 – przekazał mł. bryg. Łukasz Białończyk, rzecznik prasowy PSP w Suchej Beskidzkie.

Opinia straży pożarnej jest jednym z elementów koniecznych do dopuszczenia tunelu do użytkowania. Ostateczną decyzję wydaje Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie.

Bezpieczeństwo najważniejsze

W tunelu jest łączność alarmowa i system ostrzegania pożarowego składający się ze 119 ręcznych ostrzegaczy pożarowych, 239 czujników dymu i czterech czujników liniowych ciepła, czyli przewody rozciągające się przez całą długość obydwu nitek tunelu. Wewnątrz tunelu, w przejściach pomiędzy nitkami i w budynkach, znajduje się w sumie 178 głośników, z których w razie takiej konieczności słychać ostrzeżenia i polecenia jak należy się zachować.

Wykonano 11 nisz ewakuacyjnych, rozmieszczonych co 172,5 m, w tym jedna zlokalizowana w środku jest przejezdna dla służb ratowniczych. Po zewnętrznej stronie komór tunelu rozmieszczone są co ok. 86 m nisze alarmowe i hydrantowe. W środku obiektu jest też zatoka postoju awaryjnego. Nisze alarmowo-sygnalizacyjne, ze względu na hałas utrudniający rozmowy, będą oddzielone od jezdni przeszklonymi elementami niepalnymi. W przypadku pożaru w jednej z nitek tunelu, podróżni będą ewakuowani do nitki sąsiedniej i wyjdą na zewnątrz przez portal – informuje GDDKiA.

Foto. GDDKiA

Exit mobile version