1 grudnia około godziny 13.45 do dyżurnego SKKM PSP Tychy wpłynęło zgłoszenie, że operator jednego z dźwigów wieżowych na terenie budowy osiedla mieszkaniowego w rejonie ulicy Jaśkowickiej i Skalnej zasłabł w trakcie pracy na wysokości około 20 metrów.

Na miejsce natychmiast zadysponowane zostały zastępy JRG Tychy (GBA, GCBARt, SD, SLKw), patrol Policji oraz ZRM. Po dotarciu na miejsce strażacy potwierdzili zgłoszenie. Weszli na dźwig i przystąpili do udzielania pomocy mężczyźnie. 65 – letni operator nie oddychał. Strażacy natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej. KDR poprosił o dodatkowe zastępy, których użycie miało pomóc w transporcie poszkodowanego mężczyzny na dół.

Na miejsce zadysponowane zostały zastępy z jednostek w Sosnowcu (SD 42), Chorzowa (SH 66) oraz specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego z Radzionkowa (SLRWys). Dodatkowo na miejsce przyjechały grupy operacyjne z KW PSP Katowice (SLOp) i KM PSP Tychy (SLOp). Blisko półtora godzinna resuscytacja niestety nie przyniosła rezultatu. Niestety podmokły i grząski teren uniemożliwił użycia drabin mechanicznych i podnośnika – zostały one odesłane do koszar. Strażacy z grupy ratownictwa wysokościowego przy użyciu technik linowych zwieźli mężczyznę na dół – będący na miejscu lekarz stwierdził zgon. Na czas działań ratowniczych ruch na ulicy Jaśkowickiej odbywał się wahadłowo.

Trwa policyjne dochodzenie mające na celu wyjaśnienie tej tragedii.

Siły i środki:

KM PSP Tychy
– 640[S]81 – VW T5 – SLKw
– 640[S]90 – Scoda – SLOp

JRG Tychy
– 641[S]23 – Renault Midlum – GBA
– 641[S]27 – Scania – GCBARt
– 641[S]51 – Iveco – SD37

JRG 1 Sosnowiec
– 611[S]51 – Iveco – SD42

JRG Chorzów
– 421[S]53 – Mercedes Benz – SH66

JRG Radzionków – SGRWys

– 632[S]72 – Ford Ranger – SLRWys

KW PSP Katowice
– 220[S]94 – Land Rover – SLOp

2 x KMP Tychy
ZRM – Mercedes Benz S

 112tychy.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz