W sobotę, 30 maja br. około godziny 13:55 do dyżurnego SK KM PSP w Tychach wpłynęło zgłoszenie o wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Tychach przy ul. Skalnej. Ze zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy wjechał pod pociąg.

Na miejsce wysłane zostały trzy zastępy z JRG Tychy (GBAPr, GCBA, SCRt), ZRM i patrole Policji. Po dotarciu na miejsce zgłoszenie zostało potwierdzone, a strażacy natychmiast przystąpili do uwalniania zakleszczonego mężczyzny z rozbitego pojazdu.

Z relacji świadków wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Skoda wjechał na niestrzeżony przejazd w momencie, gdy zbliżał się niego pociąg osobowy relacji Katowice – Zwardoń. Maszynista dawał sygnały dźwiękowe. Po uderzeniu samochód osobowy został obrócony o 180 stopni i przerzucony na sąsiedni tor, a pociąg zatrzymał się około 350-400m dalej.
1136_1432997074Ruch pociągów w obu kierunkach został na tym odcinku całkowicie wstrzymany. Po kilku minutach mężczyzna został uwolniony z wraku pojazdu i przekazany ratownikom medycznym. Z uzyskanych informacji wynika, że mężczyzna doznał urazu klatki piersiowej (połamane żebra). Został zabrany do szpitala na dalsze badania. Maszynista pociągu był trzeźwy, a kierowcy została w szpitalu pobrana krew do badania.

Działania strażaków, poza wydobyciem poszkodowanego z wraku pojazdu, polegały również na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz po wykonaniu odpowiedniej dokumentacji przez policyjnego technika, usunięciu wraku pojazdu z torowiska.

Po usunięciu wraku ruch pociągów w kierunku Katowic został wznowiony. Na miejsce wypadku przybyli również przedstawiciele komisji wypadkowej PKP. Dokładne przyczyny i okoliczności tego wypadku wyjaśni policyjne dochodzenie.

o autorze

112Tychy