w niedzielę, 9 października 2016 r. w godzinach wieczornych do Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Brzesku wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu mieszkalnego w miejscowości Tymowa.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że pali się budynek mieszkalny – część klatki schodowej na pierwszej kondygnacji wraz z kuchnią. Właściciel mieszkania po przyjeździe służb ratowniczych znajdował się na zewnątrz, był w dużym stanie upojenia. Poinformował ratowników, że w budynku nikogo już nie ma.

Palił się budynek dwukondygnacyjny, podczas działań panowało silne zadymienie. Strażacy penetrowali dolne piętro na kolanach, po otwarciu okien, przemieścili się na wyższą kondygnację. Tam znaleziono kota, który miał pojedynczy oddech, a z pyska wydostawała się pienista wydzielina.

Natychmiast wyniesiono zwierzę domowe, po czym zaczęto mu podawać 100% tlenu za pomocą maski z rezerwuarem. Stan kota poprawiał się z każdą minutą. Po około 10 minutach tlenoterapii kot o własnych siłach oddalił się od ratowników, by w późniejszym czasie samodzielnie skakać i drapać drzewo.

W działaniach udział brało łącznie 12 strażaków. Nie był to pierwszy pożar pod tym adresem.

 Siły i środki:

  • JRG Brzesko GCBARt 5/36
  • OSP Tymowa GBA3/16
  • OSP Czchów GCBA 6/32

 

o autorze

Redakcja