USNS Mercy i USNS Comfort to największe pływające szpitale na świecie. Kilka dni temu podjęto decyzję o włączeniu ich w walkę z COVID-19.

Statek USNS Mercy został oddany do użytku 8 listopada 1986 roku, na co dzień stacjonuje w San Diego w Kalifornii, brał udział między innymi w wojnach w Zatoce Perskiej, akcjach po zamachu 11 września 2001 roku w Nowym Jorku i po przejściu huraganów Katrina i Maria. Natomiast USNS Comfort trafił do służby 1 grudnia 1987 roku, portem macierzystym jest największa baza marynarki wojennej w Norfolk w stanie Wirginia. Brał udział w różnego rodzaju akcjach pomocowych na Pacyfiku i krajach Dalekiego Wschodu.

Każdy z nich posiada tysiąc łóżek na różnych oddziałach, dwanaście sal operacyjnych, laboratoria, kostnice, apteki itp. Personel medyczny to około 800 osób z Biura Medycyny i Chirurgii Marynarki Wojennej, do tego ponad 70 marynarzy.

USNS Mercy przybył już do portu w Los Angeles gdzie będzie służył jako szpital dla osób, które nie są zakażone koronawiursem, USNS Comfort jutro ma pojawić się w porcie w Nowym Jorku.  

Foto. US Navy, wikipedia

o autorze

Redakcja/Łukasz