Ustawa o OC. Miliardy na samochody i sprzęt

foto. ilustrujące OSP Gąbin

W ramach ustawy o ochronie ludności planowany jest zakup samochodów i sprzętu, również dla jednostek straży pożarnej.

Pierwszą pozycją jest zakup samochodów dla ochrony ludności, na ten cel autorzy ustawy chcą przeznaczyć nieco ponad siedem miliardów złotych.

Co jest na liście? Samochody ratowniczo – gaśnicze, samochody ratownictwa technicznego, dźwigi, podnośniki, drabiny, samochody transportowe, pojazdy UTV, samobieżne wielofunkcyjne maszyny inżynieryjne, urządzenia do napełniania worków z piaskiem, sprzęt hydrauliczny, przecinarki do stali i betonu, agregaty prądotwórcze dużej pomocy, mobilnej stacje uzdatniania wody, łodzie ratownicze i ładowarki teleskopowe.

Ponadto na potrzeby tymczasowych miejsce pobytu ludności niezbędny jest zakup kontenerów mieszkaniowych, namiotów, łóżek polowych, kuchni, sanitariatów czy łaźni polowych.

Druga pozycja to zakup pojazdów i innego sprzęt na potrzeby transportu pomocy medycznej. W najbliższych latach na ten cel planowana jest kwota prawie czterech miliardów złotych.

Planowany jest zakup pojazdów ewakuacji medycznej, wysokiej mobilności, małej ładowności wyposażonych w urządzenia filtrowentylacyjne przeznaczone do prowadzenia ewakuacji osób poszkodowanych ze stref zagrożenia i  zabezpieczenia medycznego działań ratowniczych w strefach rażenia oraz autobusów, ciągników siodłowych z naczepami lub ciężarówek z przyczepami, mikrobusów, lekkich samochodów kwatermistrzowskich, samochodów typu pickup, sprzętu ratownictwa medycznego, a w dalszej perspektywie również śmigłowców przystosowanych do ewakuacji medycznej.

Ostatnia pozycja to zakup sprzętu do prowadzenia działań w warunkach zagrożeń hybrydowych, w tym CBRNe, terrorystycznych i o charakterze militarnym. Zadania mają być realizowane w wykorzystaniem sprzętu, środków, przyczep i kontenerów do dekontaminacji.

Niezbędne jest również przygotowanie do samodzielnych, wielodniowych działań ratowniczych w kraju i na świecie. Do realizacji zadań potrzebne będą mobilne, kontenerowe stacje paliw, mobilne stacje uzdatniania wody, pojazdów przystosowanych do przewozu wody pitnej, kontenery sanitarne i kwatermistrzowskie wraz z nośnikami i kuchnie polowe.

To zadanie uwzględnia również modernizację i budowę magazynów do przechowywania pojazdów i sprzętu.

MSWiA chce na to przeznaczyć prawie osiem miliardów złotych.

Zapytaliśmy ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji do kogo trafi sprzęt. Otrzymaliśmy odpowiedź, że zostanie on rozdysponowany na poziomie centralnym i wojewódzkim.

Będzie przekazywany do tzw. „podmiotów ochrony ludności”, które decyzją organów ochrony ludności będą realizowały zadania ochrony ludności w czasie „P”- pokoju  i „W”- wojny, adekwatnie do potrzeb i osiągania określonych zdolności operacyjnego działania we wskazanym rejonie odpowiedzialności – przekazało nam MSWiA.

Według projektu ustawy ‘podmiotami’ ochrony ludności będą: Państwowa Straż Pożarna, ochotnicze straże pożarne, służby, inspekcje, straże, RCB, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, podmioty lecznicze, społeczne organizacje ratownicze, podmioty gospodarcze zapewniające podstawowe usługi społeczne i inne.

Exit mobile version