Najpierw silne mrozy, a teraz śnieżyce. Intensywne opady śniegu ostro dają się we znaki w szczególności kierowcom. Na utrudnienia w ruchu można natknąć się w całym kraju. Doszło już do setek poważniejszym kolizji i wypadków.

Szczególnie ciężka sytuacja panuje na dolnośląskich drogach. Nieprzejezdna jest droga krajowa nr 8 w okolicach Dusznik Zdroju a także niektóre trasy lokalne. Niezbyt przyjazne warunki panują także na odcinku trasy pomiędzy miejscowościami Polnica Zdrój i Duszniki Zdrój, gdzie ruch blokują ciężarówki niemogące pokonać wzniesień. Droga w tym miejscu jest niestety całkowicie nieprzejezdna.

Podobna sytuacja panuje na drogach krajowych nr 5 oraz 3, miejscami ruch wstrzymują tiry. Nieprzejezdne są również niektóre drogi lokalne, na których zalegają zaspy śniegu. W regionie od rana doszło już do kilkunastu wypadków i kolizji. Liczba podobnych zdarzeń z pewnością będzie rosła. Należy pamiętać o dostosowywaniu prędkości do panujących warunków atmosferycznych, by uniknąć tragedii.

Starcie z tramwajem

W Gdańsku na ul. Marynarki Polskiej (to jest na wysokości ul. Swojskiej) o godz. 8.00 samochód osobowy uderzył w tramwaj. Na miejsce zdarzenia zadysponowano służby ratownicze w tym trzy zespoły pogotowia ratunkowego. Trzy osoby zostały ranne. Tramwaje w kierunku Nowego Portu zostały zatrzymane na czas trwania usuwania szkód. Możliwe spore utrudnienia w ruchu.

Samochód ciężarowy wjechał w budynek mieszkalny

W Kujawsko-Pomorskiem zablokowana jest droga krajowa nr 15 w Markowicach. Znajduje się to pomiędzy Strzelnem i Inowrocławiem. Samochód ciężarowy wjechał w budynek mieszkalny. Jak poinformował dyżurny kujawsko-pomorskiej straży pożarnej, kierowcę ciężarówki trzeba było ewakuować za pomocą sprzętu hydraulicznego z zakleszczonej kabiny i niezwłocznie przewieźć do szpitala. Cztery rodziny uszkodzonego domu zostały sprawnie ewakuowane. Na miejscu zdarzenia zadysponowano cztery zastępy ratowników.

Groźne zderzenie osobówek

W miejscowości Rzeczyca (powiat tomaszowski) około godz. 6 doszło do wypadku na drodze wojewódzkiej nr 726. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący oplem astrą na łuku drogi wypadł ze swojego pasa i uderzył w jadący z naprzeciwka renault megane. Opel przewrócił się na dach i wpadł do rowu. Sześć osób trafiło do szpitala w Tomaszowie Mazowieckim, z nieoficjalnych informacji wiadomo, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Trudne warunki na drogach

Pogoda jednak przez kolejne dni nie będzie łaskawa dla kierowców. I można spodziewać się występujących obfitych opadów śniegu. Porywisty wiatr spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne. W środę strefa gęstych opadów śniegu przemieszczać się będzie w głąb kraju. Od rana do godziny 12.00 miejscami spadło nawet 6 cm śniegu.

Po południu śnieżyce wystąpią na wschodzie

W ciągu dnia, opady nieco uspokoją się na zachodzie. Intensywniej zacznie sypać we wschodniej części Polski. Do godz. 14.00 synoptycy TVN Meteo przewidują, że spadnie tam nawet do 15 cm śniegu. Taka ilość puchu może pojawić się w centralnych regionach.

Po południu śnieżyce nieco osłabną, ale śnieg nadal będzie sypać. Prognozy zapowiadają do 3 cm śniegu na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Opolszczyźnie i Śląsku między godz. 14.00 a 20.00. Na pozostałym obszarze będzie prószyć mocniej. Na wschód od linii Wisły spadnie jeszcze od 3 do 7 cm śniegu. Polepszenie pogody planowane jest od piątku. Będzie coraz cieplej.

Opady śniegu przejdą w śnieg z deszczem. Temperatura maksymalna sięgnie kilku kresek powyżej zera. W piątek na termometrach zobaczymy maksymalnie 0 st. C, w sobotę +1 st. C, a w niedzielę +2 st. C. Wiatr nie ustąpi, ale lekko osłabnie. Porywy osiągną maksymalnie 60 km/h.

Opracowanie: Maria Kołonowicz – maria.kolonowicz@remiza.com.pl

o autorze

Redakcja