28 września już po raz piąty na terenie miasta Wejherowo spotkały się ochotnicze jednostki ratownicze z terenu powiatu i trójmiasta, by sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa. Okazją ku temu były V mistrzostwa w ratownictwie medycznym i drogowym czyli tzw. MEDTURA. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Grupa Ratownictwa PCK Wejherowo.

Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się 11 ekip. Były wśród nich Ochotnicze Straże Pożarne, Wejherowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Gdyni, Grupa Ratownictwa PCK Trójmiasto, jednostki ZHP i inne.

Organizatorzy przygotowali dziewięć scenek (sześć ratowniczych, jeden test, jedna sprawnościowa, jeden relaks). Zawodnicy sprawdzani byli nie tylko z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, ale też współpracy w zespole, kierowania zespołem, współpracy z CPR. Podczas sześciu symulacji spotkali się m.in. z wypadkiem robotników na Kalwarii, wypadkiem rodzinnym w parku, resuscytacją kobiety w zaawansowanej ciąży, urazem klatki piersiowej przez piłę. Zaskoczeniem dla ratowników była symulacja wypadku masowego. Tutaj sprawdzaliśmy organizację pracy ratowników oraz wykonanie segregacji wstępnej.

Niestety, w tym roku pogoda nie mogła się zdecydować czy ma być słońce czy deszcz, tak więc dla urozmaicenia warunków działań mieliśmy wszystkiego po trochu.

Około godziny 14:30 zakończyliśmy działania i wszyscy udaliśmy się na upragniony posiłek. Niespodzianką tegorocznych jubileuszowych mistrzostw był tort.

Na podium uplasowali się:

OSP Karlikowo (I miejsce)
POPR Gdynia (II miejsce)
Wejherowskie WOPR (III miejsce)

Na stacji test zwyciężył zespół Wejherowskiego WOPR. Natomiast na stacji sprawnościowej – tor przeszkód przygotowany przez Klub Sportowy Tytani najkrótszy czas miał zespół z SGR Alfa z Gdańska.

W organizację zawodów włączyło się około 60 osób. Byli wśród nich lekarze, ratownicy medyczni, ratownicy systemu, a także wolontariusze PCK i innych zaprzyjaźnionych jednostek. Nad prawidłowym przebiegiem mistrzostw czuwała komisja w składzie: lek. med. Barbara Klopowicz, rat. med. Karolina Grzenkowicz, rat. med. Monika Sikora.

Dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku.

Tekst: Monika Sikora

o autorze

Redakcja