To będą emocjonujące trzy dni w Toruniu! Właśnie rozpoczynają się&VI Mistrzostwa TFA Husqvarna Poland oraz po raz pierwszy w Polsce: IV Europejskie Mistrzostwa FCC!&Na starcie stanie ponad 300 zawodowych strażaków. 28 czerwca dowiemy się, który z nich otrzyma tegoroczny tytuł „Najtwardszego Strażaka” oraz „Najtwardszego&z Najtwardszych”! Poznamy także Mistrza Europy w kategorii FCC!

To niemal już tradycja, że pod koniec czerwca do Torunia przyjeżdżają najlepsi strażacy z całej Polski oraz ze Świata. W tym roku na Mistrzostwa przybędą zawodnicy z 11 krajów: Polski, USA, Niemiec, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Słowenii, Czech, Litwy i Węgier. Zawody jak co roku odbywają się na Rynku Nowomiejskim oraz na Starówce.

W tym roku listy zawodników zamknęliśmy wyjątkowo szybko – chętnych do udziału w Fcc&TFA Husqvarna Poland 2014 było znacznie więcej niż w ubiegłym roku, jednak ze względów bezpieczeństwa oraz organizacyjnych łączna liczba zawodników nie mogła być większa niż 300 osób. W tym roku 200 zawodników reprezentuje jednostki Państwowej Straży Pożarnej z wielu miast Polski, natomiast 100 – to zawodowi strażacy z zagranicy. Pośród startujących są zarówno „weterani”, ale też i „nowi” zawodnicy, którzy przyjeżdżają sprawdzić się pierwszy raz w tego typu zawodach. Trzymamy kciuki za wszystkich, a kibiców zapraszamy do dopingowania i udziału w tym niecodziennym, pełnym wrażeń wydarzeniu!” – powiedziała Marta Winiarek-Miętus, Rzecznik Prasowy Mistrzostw FCC&TFA Husqvarna Poland 2014.

Po raz pierwszy w Polsce w ramach zawodów odbędą się także Europejskie Mistrzostwa FCC! Aby zakwalifikować się do startu w nich, wszyscy chętni muszą w piątek 27 czerwca odbyć eliminacje podczas indywidualnych Mistrzostw Polski FCC. Do Mistrzostw przystąpi najlepszych 80 zawodników ze wszystkich kategorii.

W sobotę odbędzie się także koronna formuła zawodów – Toughest Firefighter Alive (TFA). Wystartuje w niej 140 najlepszych zawodników
z poprzednich dni.

Formuła FCC 2014

W ramach formuły FCC (Firefighter Combat Challenge) rozegranych zostanie&5 dyscyplin przeprowadzonych w rygorystycznych przepisach regulaminowych. Czas na ich wykonanie to maksymalnie 4 minuty.

Strażacy będą mieli za zadanie: wbiec na wieżę, wciągnąć pakiet węży, uderzeniami młota przesunąć obciążenie po wyznaczonym poziomym torze, pokonać slalom oraz przeciągnąć napełnioną linę gaśniczą oraz podnieść i przeciągnąć manekina tyłem na dystansie ok. 30 m. Strażacy startować będą indywidualnie, w sztafetach oraz&w tandemach.

Formuła TFA 2014

28 czerwca, w sobotę, odbędzie się druga część rywalizacji – formuła Toughest Firefighter Alive (TFA). Jednak przystąpi do niej tylko określona liczba najlepszych zawodników.

W ramach formuły TFA na 4 torach zawodnicy będą mieli do wykonania następujące zadania:

1.Rozwinąć i podłączyć dwie linie wężowe do motopompy oraz zwinąć linie wężowe i złożyć je do skrzynek. Dodatkowo konkurencja wykonywana jest&w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

2.Uderzyć 100 razy 6-kilogramowym młotem w specjalnie przygotowaną konstrukcję, przebiec przez specjalny drewniany tunel z obciążeniem rąk do 15 kg, następnie podnieść i przenieść 70 kg manekina na odcinku 50 metrów,&a w ostatnim etapie wejść i przeskoczyć przez 3 metrową ściankę.

3.Przystawić dwie drabiny o długości ponad 4,5 metra do ściany, pokonać schody na 12 metrowej wieży – wnosząc 15 kg obciążenia, a następnie wciągnąć węże na szczyt tej wieży za pomocą liny. W ostatnim etapie zawodnicy muszą znieść obciążenia z wieży i przykręcić element gaśniczy do prądownicy. Dla utrudnienia konkurencjawykonywana jest w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

4.W ostatnim etapie zawodnicy muszą zaliczyć 300 metrowych bieg z wężami gaśniczymi, a następnie wejść na 40 metrową wieżę, po wąskiej zabytkowej klatce schodowej- w aparacie ochronnym dróg oddechowych.

Wszystkie konkurencje są ograniczone limitem czasowym. Na wykonanie każdej z nich zawodnicy mają zaledwie 4 minuty.

PROGRAM MISTRZOSTW FCC&TFA Husqvarna Poland 2014:

26 CZERWCA (czwartek):

16.00 – 18.00 – eliminacje sztafet FCC

18.00 – 20.00 – tandemy FCC

27 CZERWCA (piątek):

8.00 – 18.00 – indywidualne starty FCC

18.00 – 19.00 – 1/8 finału sztafet FCC

19.00 – 20.00 –

o autorze

Redakcja