W Akademii Pożarniczej powstanie moduł ‘rescEU CBRN DSM POLAND’         

foto. policja

Akademia Pożarnicza otrzymała unijny grant na utworzenie modułu ‘rescEU CBRN DSM POLAND’

W ramach projektu planowane jest przystosowanie na potrzeby modułu jednego z obiektów na terenie poligonu Akademii Pożarniczej w Nowym Dworze Mazowieckim, zakup pojazdów i sprzętu oraz szkolenia i ćwiczenia.

Założenia projektu zakładają, że z istniejących specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego zostanie wyłoniona grupa funkcjonariuszy. Docelowo trzonem modułu będzie komponent analityczny składający się z 39 strażaków z wykształceniem wyższym z chemii lub biologii lub fizyki. Ponadto utworzony będzie komponent dowódczy liczący 18 strażaków, komponent medyczny liczący 4 lekarzy lub ratowników medycznych i komponent logistyczny.

W sumie 68 strażaków, z czego 26 będzie w stałej gotowości.

Moduł posiadać będzie możliwości w zakresie reagowania na sytuacje awaryjne poprzez terenowe wykrywanie, pobieranie próbek, identyfikację i monitorowanie zagrożeń CBRN, w tym także w przypadku zagrożenia wybuchowego od substancji chemicznych oraz materiałów i urządzeń wybuchowych – informuje Akademia Pożarnicza.

Już teraz Akademia prowadzi rozeznanie rynku na dostawę pojazdów i sprzętu. Planowany jest zakup samochodu przystosowanego do przewozu sprzętu z częścią serwisową, z tyłu rampa załadowcza, pojazdu AVT z przyczepą, pojazdu UTV z przyczepą i pojazdu UGV typu MUŁ (samobieżna platforma transportowa z ramieniem) z przyczepą.

Jeśli chodzi o sprzęt to jest tego bardzo dużo. W ramach rozeznania rynku wiadomo, że APoż chce zamówić szereg wyposażenia analitycznego do zagrożeń chemicznych, biologicznych i radiacyjnych oraz sprzęt socjalny, ubrania ochronne kombinezony przeciwodłamkowe i przeciwwybuchowe, zestawy do dekontaminacji, kamery taktyczne, noktowizje, kombinezony, hybrydowe systemy zabezpieczania dróg oddechowych, maski, buty, rękawice, hełmy, gogle i kamizelki taktyczne, sprzęt łączności i oświetleniowy, system monitoringu stanu zdrowia ratowników, wyposażenie mobilnego punktu koordynacji i dowodzenia, komputery, pojazd typu ROV (podwodny), drony, bezzałogowy pojazd lądowy typu UGV, robot typu EOD, stacje meteo, sprzęt ratownictwa wysokościowego, sprzęt ratownictwa technicznego, narzędzia, namioty, ubrania specjalne i dużo więcej. Wszystko przechowywane w skrzyniach transportowych i skrzynio-paletach.

Na utworzenie modułu Akademia Pożarnicza otrzymała grant w wysokości ponad 26 milionów euro. Gotowość osiągnie prawdopodobnie w 2026 roku.

Exit mobile version