W Alwerni w województwie małopolskim powstanie nowe Muzeum Pożarnictwa. To historyczna chwila dla miejscowej jednostki OSP. 

W sobotę, 29 lutego podczas Walnego Zebrania Ochotniczej Straży Pożarnej w Alwerni odbyło się podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia nowego Muzeum Pożarnictwa. List został podpisany przez przedstawicieli województwa małopolskiego, gminy Alwernia, jednostki OSP i muzeum w Wygiełzowie.

Wcześniej druhowie przyjęli uchwałę, w której zgadzają się, żeby zbiory Muzeum Pożarnictwa przeszły pod opiekę województwa małopolskiego, które za pośrednictwem swojej instytucji – Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie wybuduje nowe Muzeum Pożarnictwa przy ulicy Korycińskiego w Alwerni, będzie to jednocześnie filia tego Muzeum.

Szacuje się, że inwestycja pochłonie 10 milionów złotych, z czego 8 milionów złotych ma być wsparciem unijnym. Obiekt ma być gotowy do końca 2023 roku.

W końcu będzie to muzeum z prawdziwego zdarzenia, gdzie wszystkie eksponaty będzie można obejrzeć z każdej strony. Będą odpowiednio zabezpieczone i chronione. Warto, bo mamy unikaty w skali całego kraju – mówi Radiu Kraków Tomasz Siemek, naczelnik OSP w Alwerni.

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni powstało w 1953 roku z inicjatywy kpt. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego. Obecnie prowadzi je Ochotnicza Straż Pożarna w Alwerni i jest utrzymywane przez strażaków. Najcenniejszym eksponatem jest Mercedes z 1926 roku.

Foto. Gmina Alwernia 

o autorze

Redakcja/Łukasz