Nadszedł czas silnych zimowych mrozów. Zdecydowana większość z nas jest do nich odpowiednio przygotowana. Niestety, są też tacy, którzy – ze względu na wiek, choroby, niepełnosprawność, niesamodzielność, biedę, czy inne sytuacje nie poradzą sobie ze skutkami mrozów.

Apelujemy więc do wszystkich strażaków, ratowników, czytelników naszego serwisu o uwrażliwienie na los narażonych na działania niskich temperatur. Osobom potrzebującym wsparcia powinna zostać udzielona pomoc. O takich przypadkach należy poinformować policję, straż miejską, pogotowie ratunkowe, urząd gminy, czy ośrodek zdrowia. W Ośrodkach Pomocy Społecznej osoby potrzebujące mogą się ogrzać i zjeść ciepły posiłek.

Instytucje te dbają również o zabezpieczenie potrzeb w zakresie odzieży i obuwia, dostosowanych do warunków atmosferycznych lub kierują do właściwego schroniska, czy innego ośrodka wsparcia. Najbardziej potrzebującym, za pośrednictwem Ośrodków Pomocy Społecznej i Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie można również przekazać niepotrzebną i zbędną nam ciepłą odzież zimową – kurtki, buty, koce.

Według danych Komendy Głównej Policji ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło kolejnych dziewięć osób. W sumie od piątku 27 stycznia przez mróz życie straciło już 29 osób, a od listopada 2011 – 67.

Reagujmy nawet wtedy, gdy widzimy na ulicy, w rowie, czy gdzieś pod drzewem siedzące lub leżące osoby, będące pod wpływem alkoholu. Niestety, to one są przede wszystkim ofiarami mrozów. Nie bądźmy obojętni, gdy gdzieś w pobliżu, w sąsiedztwie marzną ludzie. Pomóżmy im w miarę naszych możliwości.

o autorze

Redakcja