W czwartek, 1 sierpnia w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całym kraju zawyją syreny alarmowe. Hołd powstańcom oddadzą również strażacy.

Syreny zostaną uruchomione o godzinie 17 i będą emitować dźwięk ciągły przez jedną minutę. W wielu miastach będzie to jednocześnie test sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania na podstawie art. 10 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r., w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 poz. 96).

Hołd bohaterom Powstania Warszawskiego oddadzą również strażacy. W godzinę ‘W’ przed budynki jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych wyjadą wozy strażackie i włączonymi sygnałami uczczą pamięć powstańców.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. W tym czasie zginęło 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Największe straty były wśród ludności cywilnej, wyniosły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około pół miliona, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone przez Niemców.

Foto. KM PSP Warszawa

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl