Uwieńczeniem pamięci tych, którzy ofiarowali swe życie dla bliźniego podczas niesienia pomocy w czasie akcji ratowniczych, jest powstały na terenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, 11-metrowy pomnik w kształcie dwóch połączonych ze sobą drabin strażackich.dz

Pomnik „W Hołdzie Pomorskim Strażakom” dedykowany został strażakom, którzy ponieśli śmierć podczas pełnienia obowiązków służbowych oraz funkcjonariuszom, którzy codziennie z narażeniem zdrowia i życia niosą pomoc drugiemu człowiekowi. Świadectwo to powstało z dwóch połączonych ze sobą drabin pochodzących z zabytkowego wozu strażackiego. Na szczycie drabiny są załamane, jest to symbol przerwanego życia ludzkiego. W połowie wysokości monumentu znajduje się dzwon. Będzie on oddawał hołd wszystkim ratownikom podczas ważnych uroczystości.

Jedno uderzenie dzwonu symbolizować będzie, każdego strażaka, który zginął podczas akcji ratowniczej. – tłumaczy rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w GdańskuTadeusz Konkol.

Z jednej strony pomnika został umieszczony napis „W Hołdzie Pomorskim Strażakom”, z drugiej zaś jedno z najważniejszych zdań z Roty Ślubowania strażaka: „Uroczyście ślubuję być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia, nawet z narażeniem życia”.

Ceremonia odsłonięcia Pomnika odbyła się 13 grudnia 2013 roku wraz z udziałem zaproszonych gości. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Panu Wojewodzie Pomorskiemu, po czym Pan Komendant Wojewódzki st.bryg. Andrzej Rószkowski przybliżył historię powstania pomnika i w kilku słowach wyraził uznanie i podziękowanie za trud i poświęcenie strażaków w czasie codziennej służby.

Po akcie odsłonięcia i poświęcenia pomnika został odczytany Apel Poległych. W ten sposób złożono hołd i cześć strażakom, którzy stracili swe życie w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych oraz zapewniono, że ich bohaterskie czyny nigdy nie pójdą w zapomnienie.

Ważną rolę podczas uroczystości odegrały rodziny zmarłych strażaków, które otrzymały z rąk Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP pamiątkowe grafiki.

Warto wspomnieć, iż na przestrzeni kilkudziesięciu lat swe życie oddało dziewięciu strażaków. Pierwszą z upamiętnionych ofiar był druh Michał Kamień. Zginął on w 1963 roku podczas gaszenia pożaru w miejscowości Przytocko (powiat bytowski). Ostatnim strażakiem, który odszedł na druga stronę ognia, był st.ogn. Witold Pudlis. Podczas usuwania skutków nawałnicy jaka przeszła w 2004 roku w powiecie sztumskim został przygnieciony przez drzewo.

Projekt pomnika powstał w pracowni Państwa Szotyńskich, którzy znani są z projektu Krzywego Domu w Sopocie, natomiast środki finansowe na jego realizację pozyskane zostały głównie od sponsorów.

Autorem zdjęć jest Pan Łukasz Unterschuetz (www.trójmiasto.pl)

o autorze

Redakcja