Grupa Ratownicza ‘NADZIEJA’ z Łomży od kilku tygodni funkcjonuje jako Ochotnicza Straż Pożarna – poinformował wczoraj twórca Grupy ksiądz Radosław Kubeł.

Jest to dla nas o tyle ważne, że uprasza nam w pewnym sensie sprawy proceduralne związane z użyciem zespołów poszukiwawczych naszej jednostki – mówił ks. Radosław. Kolejny celem będzie włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego jako Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza.

Grupa ‘Nadzieja’ funkcjonuje od dziewięciu lat, obecnie swoim zasięgiem obejmuje całą północno-wschodnią Polskę. Skupia około 200 wolontariuszy, w tym: 8 lekarzy, 22 ratowników medycznych, 110 ratowników i około 60 dzieci i młodzieży. Centrala mieści się w Łomży, a oddziały ratownicze w Białymstoku, Augustowie, Olsztynie, Ostrołęce i Wyszkowie. Jest jednostką współpracującą z systemem Państwowej Ratownictwa Medycznego.

Dzięki porozumieniu z Komendą Główną Policji w 2016 roku na terenie województwa podlaskiego ratownicy prowadzili wspólnie ze strażakami i policjantami z Centrum Poszukiwania Osób Zaginionych 21 akcji poszukiwawczych.

Na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej GR “Nadzieja” znajdują się karetki pogotowia, samochody operacyjne i patrolowe oraz quad.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl