Pogorzałki to miejscowość położona w gminie w gminie Dobrzyniewo Duże w województwie podlaskim.

W miejscowości od 1926 roku funkcjonuje Ochotnicza Straż Pożarna. Została założona przez mieszkańców po tym jak w wyniku uderzenia pioruna połowa wsi spłonęła.

Trochę historii:

Pierwszym Prezesem został Franciszek Winnicki. W czasie wojny rodzina Winnickich wraz z innymi rodzinami została wywieziona na Sybir i zaginęły dokumenty dotyczące powstania straży. Po wojnie straż wznowiła działalność i w latach 1951-1952 strażacy sami wyprodukowali bloczki cementowe i zbudowali pierwszą remizę. Była ona miejscem złożenia sprzętu strażackiego, jak i ośrodkiem kulturalno-rozrywkowym mieszkańców wsi. Gdy po wojnie patronat nad OSP objęła Komenda Powiatowa PSP to 1953 roku została przekazana jednostce pompa M400 z wężami i syrenę ręczną.

W 1960 roku założono we wsi linię energetyczną i zamontowano na remizie syrenę elektryczną. W 1963 roku powstała pierwsza drużyna młodzieżowa chłopców w wieku 16-18 lat, a Komenda Powiatowa przekazała OSP Pogorzałki pierwszy samochód. Był to STAR skrzyniowy, który mógł szybko i na duże odległości przewozić sprzęt gaśniczy. Wymieniono też pompę z M400 na M800 z dużą ilością węży. Jednostka mogła rozwinąć 1000 m linii gaśniczej. Nawiązano kontakt ze Szkołą Podstawową w Pogorzałkach i utworzono drużynę chłopięcą i dziewczęcą. Istniały one do reformy szkolnictwa w 1999 roku i utworzenia gimnazjów.

W 1965 roku STAR skrzyniowy został wymieniony na samochód bojowy STAR 25 ze zbiornikiem wody 2000 litrów, autopompą i działkiem. Był to pierwszy samochód przydzielony straży wiejskiej i służył on 30 lat. Jednocześnie wybudowano linię telefoniczną od Białegostoku. Telefon ten służył nie tylko OSP, ale był jedyną możliwością nawiązania łączności w nagłych wypadkach dla mieszkańców okolicznych wsi.

W 1976 roku w pięćdziesiątą rocznicę powstania OSP mieszkańcy wsi i ówczesne władze powiatowe w uznaniu działalności ufundowały jednostce sztandar.

W 1990 roku rozpoczęto budowę nowej remizy, ponieważ stara nie mogła pomieścić większych samochodów. Budowę ukończono w 1995 roku i jednostka otrzymała samochód bojowy SKODĘ. Następnie utrzymanie jednostek OSP przejęły samorządy terytorialne i w 2008 roku Urząd Gminy w Dobrzyniewie Dużym zakupił naszym strażakom samochód GBA-Rt IVECO MAGIRUS ze zbiornikiem o pojemności 2400 litrów środka gaśniczego.

W 2016 roku – w 90 rocznicę powstania OSP Pogorzałki – został zakupiony Jednostce przez lokalnych darczyńców nowy Sztandar i OSP Pogorzałki zasiliło szeregi KSRG.

W 2019 roku dzięki projektowi transgranicznemu Polska-Białoruś-Ukraina i Gminie Dobrzyniewo Duże został zakupiony Jednostce fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Scania P360 wykonany przez firmę Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych.

Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Pogorzałkach liczy 32 druhów, z czego 24 posiada odpowiednie przeszkolenie i bierze udział w działaniach ratowniczo – gaśniczych. W ubiegłym roku jednostka odnotowała 47 wyjazdów do zdarzeń i 10 wyjazdów gospodarczych na prośbę Urzędu Gminy i mieszkańców.

Zdjęcia wykonał Łukasz Rutkowski. >Profil na Facebooku<

o autorze

Redakcja/Łukasz