W najbliższych latach w Rzeszowie powstanie Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza nr 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Strażnica zlokalizowana będzie w północno-zachodniej części Rzeszowa na działce o powierzchni blisko dwóch hektarów pomiędzy ulicą Inwestycyjną, a Dworzysko. Blisko skrzyżowania krajowej ’94’ z ekspresową ’19’.

Będzie to budynek składający się z części  administracyjno-biurowej, podziału bojowego, hali garażowej, magazynowej, warsztatowej oraz sali edukacyjnej OGNIK, stacji obsługi ODO i komory dymowej. Całkowita powierzchnia zabudowy to 1800 metrów kwadratowych.

Komenda Miejska PSP planuje, że w nowej JRG będzie służyło 66 strażaków, w tym od 9 do 20 w systemie zmianowym i dwie w systemie 8-godzinnym.

Hala garażowa będzie posiadała 16 stanowisk, z czego 12 na samochody ratowniczo – gaśnicze. Na wyposażeniu ma znaleźć się m.in. średni i ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy, ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy z modułem proszkowym, drabina lub podnośnik, ciężki samochód ratownictwa technicznego, ciężki samochód ratownictwa drogowego, nośnik kontenerów, samochód operacyjny, samochód rozpoznawczo – ratowniczym, autobus, cztery kontenery i przyczepy.

Inwestycja będzie realizowana w lata 2018-2020 ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Szacowany koszt budowy to 12 mln 242 tysiące złotych.

Obecnie trwa opracowywanie niezbędnej dokumentacji.

o autorze

Redakcja/Łukasz