Login i hasło do systemu umożliwiającego śledzenie śmigłowców ratunkowych na pewien czas stały się powszechnie dostępne. Stało się tak przez wyemitowany w stacji TVP reportaż. Hasło zostało już zmienione.

&Po emisji materiału w TVP, który dotyczył Lotniczego Pogotowia Ratunkowego internauci zauważyli jak wygląda polityka bezpieczeństwa w tej instytucji. Widzowie bez problemu mogli odczytać zapisane na tablicy hasło do systemu zarządzania helikopterami LPR.

– Login i hasło do systemu były dostępne dla osób postronnych. Jednak w żaden sposób nie zagroziło to bezpieczeństwu wykonywanych lotów- Informuje Justyna Sochacka, rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – System ten służy wyłącznie do podglądania położenia śmigłowców ratunkowych. Nie można przy jego użyciu wpłynąć na trasę lotu maszyny – zapewniła.

Adamm / Kontakt24.tvn.pl

Sochacka tłumaczy również, że od dłuższego czasu LPR korzysta z innego sytemu monitorowania swoich śmigłowców odchodząc od wcześniejszego „Rescue Track” – Niemniej jednak hasło zostało zmienione – dodaje. Hasło jednak było dostępne jeszcze po godzinie 12, o czym internauci informowali Kontakt24, który jako pierwszy dowiedział się o tej sytuacji. Zauważono też, że za pomocą aplikacji można było wysłać sms do załogi danego śmigłowca.

– Załoga zignorowałaby takiego sms-a, ponieważ odchodzimy już od tej aplikacji, a samo wysłanie nie zagroziłoby bezpieczeństwu – wyjaśniła rzeczniczka Lotniczego Pogotowia. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zapewnia, że choć dostęp do aplikacji nie stwarzał niebezpieczeństwa, sytuacja ta będzie nauką na przyszłość.

-Teraz na pewno będziemy baczniej zwracać uwagę na to, gdzie zapisujemy hasła i loginy” – reasumuje pogotowie.

Źródło: Kontak24.tvn.pl

o autorze

Redakcja