Powiat sejneński w województwie podlaskim okazał się najspokojniejszym powiatem w kraju.

Jest to najmniej zaludniony powiat w Polsce, według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego w powiecie mieszka ponad 20 tysięcy osób. Składa się on z miasta Sejny, gminy miejskiej Sejny i gmin wiejskich: Giby, Krasnopol, Puńsk, Sejny.

W 2019 roku na terenie powiatu sejneńskiego straż pożarna interweniowała 280 razy. Odnotowano 83 pożary, z czego 77 małych i 6 średnich, 179 miejscowych zagrożeń – 31 małych, 146 lokalnych i dwa średnie oraz 18 alarmów fałszywych, pięć z nich zakwalifikowano jako w dobrej wierze, pozostałe alarmy pochodziły z instalacji wykrywania.

Drugim najspokojniejszym powiatem w kraju był powiat nidzicki – 381 zdarzeń, trzecim powiat moniecki – 389, czwartym powiat bieszczadzki – 445, piątym powiat parczewski – 470.   

Jakie było w ubiegłym roku najspokojniejsze miasto na prawach powiatu? Pierwszą piątkę otwierają Skierniewice – 520 interwencji straży pożarnej, na czwartym miejscu znalazła się Biała Podlaska – 476, na trzecim Zamość – 445, na drugim – Ostrołęka – 396, a na pierwszym miejscu miasto Łomża, w którym strażacy interweniowali 336 razy.

Dla porównania, wśród powiatów liderem jest powiat krakowski, odnotowano na jego terenie 6156 interwencji, a wśród miast liderem jest oczywiście Warszawa. W stolicy strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych interweniowali 17 725 razy.

Dane. KG PSP

Foto. Polimerek i Arkadiusz Zarzecki/Wikipedia, 

o autorze

Redakcja/Łukasz