Waldemar Pawlak, prezes Związku Głównego ZOSP RP rozmawiał ze strażakami OSP powiatu sierpeckiego. Planuje powołać zespół doradców, którzy będą składali się z zasłużonych osób dla organizacji.

Według Prezesa ZOSP RP intensywnie działa w kwestiach istotnych dla strażaków. Podczas spotkania poinformował, że udało się wyprostować ustawę o kierujących pojazdami, dzięki któremu nie ma obowiązkowego szkolenia dla kierowców OSP. Zapewnił również, że w nadchodzącym roku zwiększone zostaną działania związane ze wsparciem finansowym przy zakupie pojazdów – 50 000 zł do zakupu lekkich oraz 150 000 zł w wypadku pojazdów średnich.

Ciekawym pomysłem okazał się jednak pomysł powołania doradców ze wszystkich strażackich środowisk. Docelowo mają być to osoby, które mają duże zasługi dla naszej organizacji i przez lata były aktywne. Według założenia, doradcy mieliby mieć stałe miejsce w strukturach Związku OSP RP i często pomagali władzom, dzieląc się swoją opinią oraz doświadczeniami.

Chcielibyśmy wprowadzić mechanizm, dzięki któremu osoby z osiągnięciami, które na przykład prowadziły drużynę, bądź orkiestrę do sukcesu w zawodach i przeglądach, wchodziłyby w struktury działania organizacji. Dla przykładu, kapelmistrzowie orkiestr (działa na tym terenie orkiestra dęta OSP Gozdowo, stąd ten przykład), które zwyciężyły w dwóch kolejnych Ogólnopolskich Festiwalach Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych przypadających na daną kadencję władz krajowych Związku OSP RP, mogliby zostać włączeni do Zarządu kolejnej kadencji. Zależałoby nam na tym, aby osoby, które mają wyniki oraz osiągnięcia i potrafią realizować zadania ciekawe i ważne dla całej naszej organizacji mogły znaleźć się w jej strukturach organizacyjnych i decyzyjnych. – wyjaśniał Waldemar Pawlak.

Przy okazji ubolewamy nad tym, że więcej informacji na ten temat nie udało się zdobyć. Na stronach związku znajdują się strzępy informacji na ten temat. Tak samo jak w prenumeracie „Strażak”. Ubolewamy nad tym, że platforma do informowania członków ZOSP RP jest, aż tak skąpa.

Foto: Pawlak.pl

o autorze

Redakcja