Podobnie, jak każdego dnia hala na Okęciu odprawia pasażerów. Wewnątrz jest kilkadziesiąt osób. Obsługa lotniska otrzymuje informację o podejrzanym bagażu pozostawionym w hali. Natychmiast organizowana jest ewakuacja 50 osób przybywających w tej części hali. W trakcie sprawdzania podejrzanej torby na zewnątrz lotniska dochodzi do eksplozji – to samochód pułapka. Cztery osoby giną, a siedem zostaje rannych. Na szczęście to były ćwiczenia, które organizowane są raz w roku.

Najpierw w hali odlotów został znaleziony podejrzany bagaż, następnie przed Terminalem eksplodował zaparkowany samochód. Takie ćwiczenia pod kryptonimem „Bezpieczne Lotnisko” zostały przeprowadzone 21 listopada w nocy.

W Terminalu II został znaleziony pozostawiony przez nieznaną osobę bagaż. Istniało podejrzenie, że został w nim ukryty ładunek wybuchowy. Około 50 osób przebywających w obiekcie, zostało ewakuowanych. Wezwane służby pirotechniczne przystąpiły do sprawdzania torby. W tym samym czasie nastąpiła eksplozja samochodu zaparkowanego na zewnątrz Terminalu. W wyniku wybuchu cztery osoby zginęły na miejscu, siedem zostało ciężko rannych. Do akcji wkroczyły służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na lotnisku: policjanci, strażacy, straż graniczna, celnicy, służby medyczne i przedstawiciele Urzędu Miasta.

Głównym celem przedsięwzięcia było skoordynowanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w przypadku zagrożenia terrorystycznego na lotnisku. Autorem projektu była Komenda Stołeczna Policji, która przygotowała ćwiczenia przy wsparciu Unii Europejskej. Partnerami projektu byli też przedstawiciele Policji z Madrytu i Barcelony.Uczestnicy projektu wstępnie podsumowali przebieg ćwiczeń. Według ich oceny słuzby spisały się bez zarzutu. Określono też, że poziom techniczny był na najwyższym poziomie. Na zakończenie, obserwujący ćwiczenia przedstawiciel policji z Madrytu, powiedział, że mając tak dobrze przygotowane służby, pasażerowie mogą czuć sie bezpiecznie.

Źródło: Komenda Stołeczna Policji

Video: MMWarszawa

o autorze

Redakcja