W dniu 5 maja 2012 r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w Ogrodzie Saskim w Warszawie mazowieccy strażacy świętowali „Dzień Strażaka” oraz jubileusz 20-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 wielką paradą z ronda Charles'a de Gaulle'a. W pochodzie, ulicami Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Królewską, brały udział min. zabytkowe i nowoczesne samochody pożarnicze, strażackie orkiestry dęte, kompanie honorowe i pododdział w umundurowaniu z lat 1992 – 2012.

Około godziny 13.00 koncertem strażackich orkiestr dętych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczął się strażacki piknik, który swoim zasięgiem objął również pobliski Ogród Saski gdzie nie zabrakło atrakcji dla dzieci i młodzieży. Spośród konkurencji warto wyróżnić pokaz tresury psów ratowniczych, konkurencję gaszenia „czerwonego kura”, stanowisko wspinania się po ułożonych skrzynkach czy skoki na poduszkę pneumatyczną.

W programie pikniku przewidziano widowiskowe koncerty orkiestr, w tym:

  • Orkiestry dętej OSP Kaski, woj. mazowieckie – kapelmistrz Adam Czajkowski,
  • Orkiestry dętej ZHP OSP Uniejów, woj. łódzkie – kapelmistrz Jakub Pięgot,
  • Orkiestry dętej OSP Mykanów, woj. śląskie – kapelmistrz Krzysztof Witczak.

&

Dla miłośników motoryzacji oraz strażackich samochodów zorganizowano wystawę sprzętu pożarniczego, wśród którego nie zabrakło konnej sikawki parowej, samochodów pożarniczych z lat 1922 – 1984 oraz najbardziej nowoczesnego sprzętu obecnie biorącego udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

W przerwie między koncertami odbył się pokaz działania sikawki parowej oraz uhonorowanie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 2 KM PSP m. st. Warszawy przez wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Konserwatora zabytków medalem
„Za Zasługi dla Kultury Polskiej”.

Całość zakończył koncert finałowy z udziałem orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie pod batutą Mirosława Chilmanowicza oraz artystów warszawskiej opery kameralnej i scen warszawskich w tym min.:

  • Robert Szpręgiel – baryton Warszawskiej Opery Kameralnej,
  • Tadeusz Melon – skrzypce,
  • Jerzy Ostrowski – fortepian,
  • Śpiew – Joanna Ewa Zaniewicz.

&

Scenariusz, reżyseria i prowadzenie imprezy – Ryszard Nowaczewski i Joanna Ewa Zaniewicz.

&

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie.

o autorze

Redakcja