Na górce Szczęśliwickiej w Warszawie doszło do groźnego wybuchu pirotechniki. W zdarzeniu aż 30 osób zostało poszkodowanych, w tym wiele ciężko rannych.&
&

Tak groźne zdarzenie było na szczęście tylko planem ćwiczeń jakie odbyły się 11 maja na terenie Górki Szczęśliwickiej w Warszawie. Scenariusz zakładał wybuch pirotechniki w piwnicy ośrodka przygotowanego na wieczorny pokaz fajerwerków. &W wyniku eksplozji materiałów aż trzydzieści osób zostaje poszkodowanych, w tym wiele ciężko. W manewrach udział brały jednostki JRG 2,7 i 8 Warszawa oraz OSP Nadarzyn.&

Na miejscu doszło również do awarii wyciągu narciarskiego, a do ewakuacji poszkodowanych na wyciągu skierowano grupę ratownictwa wysokościowego z JRG 7 Warszawa. Do zdarzenia bardzo sybko przybyli ratownicy Polskiego Czerwonego Krzyża z Warszawy, którzy rozpoczęli segregację poszkodowanych. Chwile później na miejsce przyjeżdza zastęp z JRG 2 Warszawa, strażacy zaczynają gasić pożar oraz oddymiać pomieszczenia. Kolejni ratownicy wynoszą i segregują rannych. Pojawiają się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie, których zadaniem jest pomoc w ewakuacji poszkdowanych z budynku do namiotu medycznego rozstawionego przez grupę ratownictwa medycznego z Jednostki Rtowniczo-Gśnicej nr. 8 w Warszawie. Z namiotu ranni byli transportowani bezpośrednio do szpitala.

Ćwiczenia zaplanowała i przeprowadziła wspólnie z miejskimi służbami Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Na miejscu ćwiczeń pojawili się również Moto Medic, a także Straż Miejska. Łącznie na miejscu pracowało 19 podmiotów.

Celem tych ćwiczeń było sprawdzenie koordynacji grup ochotniczego ratownictwa medycznego ze służbami takimi jak Państwowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna i Straż Miejska. W czasie ćwiczeń najważniejszym założeniem było zebranie jak najdokładniejszej dokumentacji tego, co działo się w ośrodku, za zewnątrz oraz w namiocie medycznym. Ćwiczenia kładły największy nacisk na ratownictwo medyczne.

W rolę pozorantów wcielili się strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, harcerze oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Nadarzyn, a także studenci medycyny. Dzięki charakteryzacji oraz umiejętnemu odzwierciedleniu sytuacji przez pozorantów, ćwiczenia były bardzo realistyczne.

Film autorstwa druha Konrada Ruteckiego:

Zdjęcia: Damian Kopyciński

o autorze

Redakcja