14 października warszawscy ratownicy udali się do Pionek, aby wziąć udział w Międzywojewódzkich Ćwiczeniach Ratowniczych „PIONKI 2009”. Ćwiczenia zorganizowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. W zaplanowanych epizodach mieli wziąć udział strażacy z województwa mazowieckiego lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych nie wszystkie zaplanowane warianty mogły się odbyć. Część strażaków została odesłana do usuwania skutków podmuchów silnego wiatru i opadów mokrego śniegu.

[galeria=3,prawa]Mimo załamania pogody, grupa ratownictwa wodno-nurkowego pod dowództwem bryg. Krzysztofa Markowskiego przeprowadziła ćwiczenia na akwenie Zalew Górny. Działania polegały na wydobyciu z dna zbiornika beczek z substancjami chemicznymi.

Natomiast Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza „MAZOWSZE”, [galeria=5,lewa]którą dowodził st. kpt. Wiesław Drosio miała za zadanie odnalezienie osób, które zostały zasypane (zagruzowane) w budynku starej kotłowni.
W tym samym czasie Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Warszawa 7”, którą dowodził mł. bryg. Arkadiusz Pich sprowadzała na ziemię osoby uwięzione w wieży ciśnień.

Ostatnim warszawskim akcentem na manewrach w Pionkach była akcja przeprowadzona przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego „Warszawa 6”. Mł. bryg Rafał Jankowski dowodził akcją w której ratownicy zmagali się ze zdarzeniem masowym i zagrożeniem chemicznym.

Tekst, foto: /asp. Tabencki /

o autorze

Redakcja