Podczas ostatniej sesji Rady Warszawy Komendant Miejski PSP wskazał lokalizacje, gdzie miałby powstać nowe strażnice.

Problem nie jest nowy, chodzi o jednostki ratowniczo – gaśnicze nr 11 na Bielanach, 12 w Wawrze i 16 w Ursusie. Znajdują się one na terenach, które nie należą do Skarbu Państwa i straż pożarna nie może w nie inwestować, prowadzone są tylko bieżące remonty, a i tak ich stan pozostawia wiele do życzenia.

W trakcie Sesji Rady Warszawy Komendant Miejski PSP st. bryg. Leszek Smuniewski poinformował, że tylko za dzierżawę terenu o powierzchni około 270 metrów kwadratowych w Wawrze straż pożarna musi płacić 130 tysięcy złotych.

Rozwiązaniem problemu jest budowa nowych strażnic dla wspominanych jednostek.

Po latach negocjacji i rozmów dla Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 11 wytypowana została działka należąca do miasta na rogu ulic Wólczyńskiej i Opłotek. Urząd Dzielnicy wydał już decyzję o warunkach lokalizacji inwestycji celu publicznego. Na najbliższych sesjach radni zdecydują o przekazaniu działki Skarbowi Państwa.

Jeśli chodzi o JRG 12 to miałaby ona powstać przy ulicy Drozdowej, blisko ulicy Patriotów i budowanej drogi S2. Decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego dla działki jest już praktycznie gotowa i prawdopodobnie w tym roku radni zdecydują o przekazaniu. 

Sytuacja JRG 16 nie została poruszona na sesji, ale jest ona w planach inwestycyjnych warszawskiej straży pożarnej.

Komenda Miejska PSP w Warszawie użytkuje obecnie 44 obiekty budowlane. W 2019 roku za blisko 386 tysięcy złotych przeprowadzono remonty w JRG 1, 2, 7, 14 i Komendzie Miejskiej PSP.

Foto. KM PSP Warszawa

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl