Warszawskie OSP bez TETRY. Mamy odpowiedź MSWiA

foto. OSP Wesoła

Od kilku tygodni warszawskie jednostki OSP nie korzystają systemu TETRA. Zapytaliśmy MSWiA o powody takiej sytuacji.

Dla przypomnienia, Komenda Miejska PSP w Warszawie i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które działają w stolicy korzystali na co dzień cyfrowego systemu łączności TETRA. Tak było do połowy października. Komenda Miejska PSP przeszła na łączność radiową TETRA z szyfrowaniem TEA 2 w Systemie Radiokomunikacyjnym Policji – TETRA SPR-T.

Przy przejściu na nowe szyfrowanie pominięto jednostki OSP, które otrzymały informacje, że muszą wykorzystywać podczas działań kanał powiatowy.

Zapytaliśmy w MSWiA, dlaczego zapadła taka decyzja.

W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że włączenie podmiotów do systemu TETRA SPR-T podejmuje Policja i jest on zarezerwowany tylko na służb, które posiadają licencję na użytkowanie algorytmu szyfrującego.

Licencja taka może być udzielona wyłącznie organom administracji rządowej, w tym służbom państwowym, a także organom i jednostkom administracji publicznej, realizującym zadania związane z ochroną bezpieczeństwa, porządku publicznego, ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Jednym z podmiotów posiadających taką licencję jest Państwowa Straż Pożarna i tym samym Policja mogła udostępnić jej zasoby SRP-T – wyjaśnia resort.

W przypadku jednostek OSP jest problem, ponieważ nie są jednostkami administracji publicznej.

Co może zrobić z tym Państwowa Straż Pożarna? Według MSWiA może udostępniać swoje sieci łączności radiowej do współpracy z OSP. W przypadku SRP-T, przewiduje się możliwość włączenia konwencjonalnych sieci radiowych PSP (w tym wykorzystywanych do współpracy z OSP) do tego systemu za pośrednictwem specjalistycznych bram, czy też integratorów. W takim przypadku jednostki OSP będą mogły współpracować z PSP z wykorzystaniem posiadanego sprzętu radiowego poprzez te bramy/integratory.

Czy tak się stanie? Czas pokaże.

Exit mobile version