W ubiegłym tygodniu Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie zorganizowała na terenie stacji kolejowej Kraków-Prokocim warsztaty dla Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego.

W warsztatach udział wzięły siły i środki wchodzące w skład Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego ‘KRAKÓW’, ‘TARNÓW’ i ‘CHRZANÓW’.

Założenia w trakcie warsztatów zostały opracowane na podstawie rzeczywistego zdarzenia, które miało miejsce na szlaku kolejowym Tarnów-Stróże w okolicach Tuchowa w woj. małopolskim w czerwcu 2010 roku, gdzie doszło do wykolejenia składu pociągu osobowego z powodu podmycia torów. Następstwem tego było niebezpieczne przechylenie wagonów, a w wyniku  zdarzenia zostali poszkodowani podróżni – informuje KW PSP Kraków.

Pierwszy dzień poświęcono na część szkoleniową, swoją wiedzę strażakom przekazali pracownicy PKP Intercity, PKP Energetyka i PKP PLK ZLK w Krakowie.

Drugiego dnia odbyła się część praktyczna, podczas której ratownicy SGRT doskonalili swoje umiejętności ratownicze pod czujnym okiem ekspertów z PKP S.A., specjalistów z Ośrodka Szkolenia i Wydziału Operacyjnego KW PSP w Krakowie,  mając następujące zadania do realizacji:

  • zabezpieczenie miejsca zdarzenia, identyfikacja zagrożeń,
  • wykonanie stabilizacji wagonu i określenie dróg dojścia do poszkodowanych osób,
  • wykonanie dostępu do rannych,
  • ewakuacja poszkodowanych ze strefy zagrożenia.

Koordynację i zabezpieczenie medyczne podczas warsztatów zapewnił pluton ,,Medyk’’.

Foto. KW PSP Kraków 

o autorze

Redakcja/Łukasz