Ważny raport dla strażaków przetłumaczony. WOP wprowadzi zalecenia

Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej wydał polecenia analizy i zastosowania zaleceń zwartych w raporcie, który dotyczy styczności strażaków z toksycznymi produktami pożarowymi a rakiem i innymi poważnymi chorobami.

WOP przedstawił już pierwsze wnioski i zalecenia dla strażaków:

Sprzęt ochrony dróg oddechowych powinien być noszony przez cały czas podczas gaszenia pożaru, dogaszania, sprawdzania pogorzeliska oraz innych czynności podejmowanych przez strażaków (i/lub inne osoby) po zakończeniu gaszenia pożaru, gdy pogorzelisko wciąż uwalnia związki toksyczne i gazy pożarowe. Sprzęt ochrony dróg oddechowych powinien być jednym z ostatnich elementów ŚOI zdjętych podczas rozbierania się z ubrania specjalnego (po dekontaminacji wstępnej).

Środki ochrony indywidualnej, co do których istnieje podejrzenie, że są skażone, należy przetransportować z powrotem do jednostki lub miejsca pracy w szczelnie zamkniętym pojemniku lub torbie, aby zapobiec skażeniu wtórnemu.

Strażacy winni unikać jedzenia, picia i palenia nieumytymi rękami podczas używania środków ochrony indywidualnej lub zaraz po ich zdjęciu, ponieważ mogą być skażone.

Po zakończeniu działań gaśniczych, cały personel powinien jak najszybciej przebrać się w komplet czystych, suchych ubrań, najlepiej przed ponownym wejściem do wozu bojowego.

ŚOI powinny być czyszczone i dokładnie odkażone po każdym zdarzeniu, aby uniknąć gromadzenia się na nich toksycznych zanieczyszczeń. ŚOI należy regularnie sprawdzać pod kątem zużycia oraz uszkodzeń i wymieniać w razie potrzeby.

Podczas czyszczenia zabrudzonych środków ochrony indywidualnej lub sprzętu, ważne jest aby chronić odsłoniętą skórę i drogi oddechowe. Zalecane jest zatem używanie rękawiczek oraz odpowiednich środków ochrony dróg oddechowych (jak maseczki).

Zalecenie: „Weź prysznic w ciągu godziny” po powrocie do jednostki, po każdym pożarze lub ćwiczeniach z prawdziwym dymem/ogniem.

Zdecydowanie zaleca się regularne kontrolowanie stanu zdrowia i rejestrowanie udziału strażaka w akcjach gaśniczych przez cały okres jego kariery zawodowej, co będzie kluczowe w procesie długoterminowego monitorowania i zarządzania stanem zdrowia.

RAPORT ZNAJDZIECIE >TUTAJ<

Exit mobile version