MSW wyda w 2013 r. na służby 10,23 mld zł. To 430 mln więcej niż w tym roku. Podwyżka w całości trafi do policji. – Najwięcej pieniędzy, prawie 5,8 mld zł, dostaną komendy powiatowe. Komendy wojewódzkie otrzymają 1,9 mld, a główna – 473 mln – wylicza rzecznik MSW Małgorzata Woźniak.

Centrala policji ze swojej części będzie musiała pokryć rachunki za funkcjonowanie Centralnego Biura Śledczego oraz Biura Spraw Wewnętrznych. W gabinetach przy Puławskiej właśnie trwają ostatnie narady, na których decyduje się, czy „polskie FBI” będzie miało samodzielny budżet. Dziś jego dyrektor jest na garnuszku komendanta głównego oraz poszczególnych komendantów wojewódzkich.

Tylko 150 mln zł zostanie przeznaczone na modernizację służb, w tym remonty i budowę nowych siedzib. Tymczasem według badań zaledwie połowa komend spełnia standardy europejskie. Sami policjanci na swoim portalu www.ifp.pl wrzucają zdjęcia najgorszych jednostek – konkurencja jest mocna. Zły stan potwierdziły również badania rzecznika praw obywatelskich, który spośród 48 skontrolowanych siedzib dobrze ocenił tylko 17.

Odczuwalnie mniej dostaną BOR (184 mln zł zamiast 189) i komenda główna straży pożarnej (150 zamiast 157), a Straż Graniczna o 14 mln mniej. Jednak największym wydatkiem w skali budżetu są emerytury mundurowe, które wyniosą 7,2 mld – aż o 500 mln więcej niż w poprzednim roku.

Projekt budżetu na przyszły rok został pokazany w trakcie awantury między strażą pożarną i policją o pieniądze. Chodzi o dodatkowe wypłaty za nadgodziny przy zabezpieczaniu Euro 2012. Wiceminister spraw wewnętrznych Michał Deskur bronił ostatnio opisanej przez nas decyzji, w której wyniku zbliżoną sumę do podziału otrzymały straż pożarna i trzykrotnie liczniejsza policja.

– Moją rolą nie jest sprawdzanie, czy wyliczenia nadgodzin straży pożarnej są poprawne. Pilnowałem, aby ostateczny rachunek wszystkich służb nie przekroczył limitu 20 milionów – tłumaczył podczas niedawnej odprawy z kierownictwem policji Deskur. Jak ujawniliśmy, strażacy wystawili rachunek na 7,2 mln, choć nawet interwencji mieli mniej niż w tym samym okresie 2011 roku. Policjanci zaś otrzymają w sumie 8,3 mln.

– Dla nas to wyłudzenie publicznych środków, sprawa dla prokuratury. Niezrozumiała jest lekkość, z jaką MSW podchodzi do problemu – oburza się jeden z komendantów wojewódzkich policji, który słuchał słów wiceministra nadzorującego budżet policji, straży pożarnej i granicznej oraz BOR.

  • 18,7 mld zł wyniesie budżet Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
  • 7,2 mld zł koszt emerytur mundurowych
  • 150 mln zł na modernizację obiektów i na nowy sprzęt

&

Źródło: Gazeta Prawna

o autorze

Redakcja