Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego.

Jak informuje serwis rynekzdrowia.pl, projekt rozporządzenie przewiduje rozszerzenie możliwości. Dołożono bowiem intubację dotchawiczą z użyciem środków zwiotczających, możliwość wykonywania przez ratowników medycznych badania USG według wybranych protokołów mających zastosowanie w medycynie ratunkowej, pod warunkiem ukończenia kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego i wykonywanie drobnych zabiegów chirurgicznych, pod warunkiem odbycia takiej specjalizacji. Ma to być czynność wykonywana na zlecenie lekarza.

Dopuszczono również samodzielnie przeprowadzenie cewnikowania pęcherza moczowego.

W ramach nowelizacji rozszerzony został katalog leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez ratownika medycznego został rozszerzony o środki zwiotczające i anestetyczne konieczne do przeprowadzenia intubacji dotchawiczej ze zwiotczeniem (rocuronium bromide, etomidate i ketamine hydrochloride).

Przedmiotowy katalog uzupełniono o następujące preparaty:

Dopaminum hydrochloricum – amina presyjna stosowana w ostrej niewydolności krążenia,

Methoxyflurane – lek przeciwbólowy w formie wziewnej, stosowany w ratownictwie do leczenia silnego bólu głównie urazowego, możliwy do samodzielnego dozowania przez pacjenta,

Midazolamum w formie roztworu do stosowania w jamie ustnej jako lek przeciwdrgawkowy i sedacyjny,

Prasugrel – podawany w ostrych zespołach wieńcowych jako przygotowanie do angioplastyki,

Tranexamic acid – lek o działaniu przeciwkrwotocznym.

Na podstawie: rynekzdrowia.pl

Foto. 112polkowice.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl